Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Петя Стратиева:

За неадекватната регулация в пациентския сектор и пропуснатите обществени ползи

Д-р Петя Стратиева
Снимка: Karieri.bg

Близо 90 % от пациентските организации не се чувстват адекватно представени като общност при взимането на управленчески решения. 83,3 % от запитаните отговарят с "Да" на въпроса: "Смятате ли, че нормативната рамка, регулираща представителността на пациентките организации, се нуждае от промяна?"

Защо неадекватната регулация в пациентския сектор води до пропуснати обществени ползи? – питат от Националния алианс "Редки Болести България". 

В Legе Artis разговаряме по темата с д-р Петя Стратиева, председател на Национален алианс "Редки болести България" и ръководител на инициативата "Действие за Редките".

Във въпросната онлайн анкета участие вземат  над 50 адресата, които, по думите на д-р Стратиева, са с дългогодишен локален и международен опит в защитаването на пациентските права.  

У нас няма статистика колко са съществуващите пациентски организации, заявява д-р Стратиева и призовава Министерството на здравеопазването да извърши проверка за регистрираните организации, за тяхната дейност, компетентност и отчетност.

Д-р Стратиева подчертава, че в българското законодателство в тази област е много оскъдно в сравнение с европейските правила, норми и критерии, а текстовете са съставяни без пациентско представителство. Същевременно българските пациентски организации вече имат достатъчно международен опит като част от Европейски пациентки форум и Европейската организация по редки болести EURORDIS.

Гостът обръща внимание, че всяка организация, която иска да оперира на европейско ниво, следва да бъде регистрирана в Регистъра за прозрачност в Брюксел.

Д-р Стратиева изтъква, че на този етап за основаването на пациентска организация държавата изисква само наличието на офис и табела. Редно е да се проверяват членовете, активността, прозрачността и компетентността на подобни сдружения. Съществуват програми на ЕС, които целят изграждане на необходимите специфични умения, допълва гостът.

Акцент във вчерашната пресконференция е било проучването в рамките на инициативата "Действие за Редките", която е част от мащабния проект "Права и ценности" за повишаване на доверието в демокрацията, съобщава д-р Стратиева. В рамките на инициативата е проведена и споменатата анкета.

По думите на експерта е необходимо да бъдат следвани общи принципи, правила и цели в управлението на пациентските организации.

Финансирането е друг важен момент, акцентира д-р Стратиева. С цел независимост корпоративното финансиране трябва да е по малко от 50 %. Възможност за намиране на средства съществува в рамките на различни европейски програми. Не е достатъчно малко на брой граждани да се обединят, отделяйки от своите средства, както се случва сега, по думите на д-р Стратиева.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милка Василева, управител на БАПЗГ

Професионалистите по здравни грижи се обединяват в защита на своите интереси

Три организации на професионалистите по здравни грижи подписаха споразумение за общи действия за защита на професионалните им интереси. Организациите изпратиха писмо до медиите, адресирано до председателя на 51-вото НС Наталия Киселова, до президента Румен Радев и до министър-председателя Димитър Главчев. Писмото е подписано от..

публикувано на 15.01.25 в 12:30

Първият у нас център за заместваща грижа трябва да отвори врати във Варна тази година

Заместващата грижа е част от социалните услуги, които по закон би следвало да се предоставят у нас – нещо, което засега не се случва. Във Варна престои да бъде открит първият в България център за заместваща грижа . Повече по темата разказва Евелина Геловска от сдружение "Семеен център Мария" , което е пряко ангажирано с разкриването на..

публикувано на 15.01.25 в 11:55
Из

100 години български мотоциклетен спорт в над 500 страници

Как историята на българските мотоциклетисти илюстрира последните сто години на страната ни разказва Албена Трифонова , съставител на сборника "100 години български мотоциклетен спорт и Българска федерация по мотоциклетизъм 1924-2024" . През декември на 1924 година е създаден първият български мотоциклетен клуб. През 1925 година е организирано и..

публикувано на 15.01.25 в 10:57

Тайни разкриваме всякакви

В редакция "Хумор и сатира" знаем най-различни тайни и с удоволствие ги издаваме.  Миналата седмица например бе първото заседание на парламента за тази година. Според официалните новини, на него са били обсъдени три точки – удължителният Закон за бюджета, промени в някои ставки на ДДС и изслушване на финансовия министър. Истината обаче е, че е имало..

публикувано на 15.01.25 в 10:10

Продължава събирането на данни по проекта "Сила и Подкрепа за Майката”

От какво се нуждаят родителите на хоспитализирани деца у нас прави опит да разбере фондация "Даная" с проекта "Сила и Подкрепа за Майките" . За процеса на събиране на данни в помощ на проекта в "Нашият ден" разказва социологът Милена Статева . По думите на Статева никой не знае какви точно са потребностите на родителите, изправени..

публикувано на 15.01.25 в 09:59