Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Как игрите и технологиите могат да променят класната стая? Научете на Game Dev Day

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра. Всяко дете още от най-ранна възраст усвоява нови знания именно чрез игри, а в по-късен етап много от нас продължават да използват игрови платформи не само за забавление, но и за учене на нови умения и трениране на паметта. Според данни, учащите, които използват геймифицирани учебни платформи, показват 65% по-висока ангажираност и до 40% по-добра памет.

Тази концепция за геймификация в образованието ще бъде водеща тема на тазгодишното събитие Game Dev Day 2024, което ще се проведе на 2 ноември и е организирано от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". Форумът, който се провежда за втора поредна година, ще предложи лекционни панели и изложение, представящо видео, мобилни и VR игри, настолни и образователни игри, както и други иновативни проекти.


Програмата на лекционната част през 2024 г. ще включва два паралелни потока. Първият поток, посветен на "Game Development", ще разгледа най-новите тенденции и предизвикателства в разработката на игри, като ще събере експерти и създатели на игри, които ще споделят своя опит и идеи. Вторият поток ще бъде фокусиран върху "Геймификация в образованието" – кауза, към която организаторите са особено ангажирани. Те разглеждат игровизацията като мощен инструмент за преобразяване на традиционния учебен процес, предоставяйки на учениците иновативни и интерактивни подходи за по-добра ангажираност.

Екипът на Game Dev Day вярва, че този подход може не само да направи ученето по-забавно, но и да стимулира креативността, критичното мислене и активното участие на младите хора в процеса на обучение. Игровизацията, според Алкалай, допринася за емоционалното свързване и трайността на знанията, предоставяйки по-ефективни и устойчиви резултати в учебната среда.

Game Dev Day 2024 е възможност за всички, които искат да разберат как игрите и геймификацията могат да допринесат за развитието на образованието и да подкрепят личностното и професионално израстване на младите хора в България.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27
Манол Глишев

Фантастиката като прозорец към бъдещето: Размисли на Манол Глишев

Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на  фона на..

публикувано на 02.01.25 в 10:31

Моментът, който всички деца чакат: подаръкът с четири лапички

В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..

обновено на 02.01.25 в 08:53

Импулсът в мен: Подаръците

Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва  практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..

публикувано на 31.12.24 в 15:50

Националната служба за съвети в земеделието: 25 години доверие и подкрепа за фермерите

Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..

обновено на 31.12.24 в 11:48