Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Невероятният Виетнам" – изложба за непознатите съкровища на природата

| обновено на 10.12.24 в 12:24 | Интервю

На 12 декември 2024 г., от 17 часа, във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН ще бъде официално открита временната изложба "Невероятният Виетнам". Събитието ще събере видни гости, сред които Н. Пр. г-н До Хоанг Лонг, извънреден и пълномощен посланик на Виетнам в България, проф. Ву Куанг Ман от Университета Хоа Бин в Ханой и доц. Ина Анева, научен секретар на направление „Биоразнообразие, биоресурси и екология” при БАН.

Изложбата е посветена на дългогодишното сътрудничество между България и Виетнам в областта на изследванията на биологичното разнообразие. Съвместната работа между двете държави започва през 1975 г., а акцент в настоящата изложба са резултатите от последните две зоологични експедиции, проведени през 2018 и 2023 г. Те са осъществени от учени от Националния природонаучен музей и Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН.

Участниците в експедициите, включително доц. Ростислав Бекчиев, доц. Николай Симов и доц. Марио Лангуров, ще споделят подробности за своята работа. Те ще разкажат за откриването на нови за науката безгръбначни видове и за предстоящите изследователски мисии в страната.

Доц. Николай Симов, един от участниците в експедициите, коментира значението на тези проучвания в интервю за предаването "Време за наука". Според него е погрешно да се смята, че всичко в природата вече е открито. "Често се движим зад изчезването на видове, за които не сме разбрали, че съществуват", отбелязва той.

Симов подчертава, че бързото икономическо развитие във Виетнам понякога води до конфликт с биоразнообразието. "Целта ни беше да помогнем на колегите от Виетнам да идентифицират видове, които заслужават защита", казва той. Регионът на Югоизточна Азия все още крие неизследвани за науката животински видове, дори нови бозайници продължават да бъдат откривани, което е показателно. 

Последните експедиции до Виетнам, организирани от българските учени, са изключително успешни. Те не само обогатяват научните познания за региона, но и допринасят за повишаване на осведомеността относно нуждата от опазване на биоразнообразието.

Изложбата "Невероятният Виетнам" е не просто израз на научни открития, но и символ на международното сътрудничество и усилията за съхранение на уникалната природа на тази част от света.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55