Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Невероятният Виетнам" – изложба за непознатите съкровища на природата

| обновено на 10.12.24 в 12:24 | Интервю

На 12 декември 2024 г., от 17 часа, във фоайето на Националния природонаучен музей при БАН ще бъде официално открита временната изложба "Невероятният Виетнам". Събитието ще събере видни гости, сред които Н. Пр. г-н До Хоанг Лонг, извънреден и пълномощен посланик на Виетнам в България, проф. Ву Куанг Ман от Университета Хоа Бин в Ханой и доц. Ина Анева, научен секретар на направление „Биоразнообразие, биоресурси и екология” при БАН.

Изложбата е посветена на дългогодишното сътрудничество между България и Виетнам в областта на изследванията на биологичното разнообразие. Съвместната работа между двете държави започва през 1975 г., а акцент в настоящата изложба са резултатите от последните две зоологични експедиции, проведени през 2018 и 2023 г. Те са осъществени от учени от Националния природонаучен музей и Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН.

Участниците в експедициите, включително доц. Ростислав Бекчиев, доц. Николай Симов и доц. Марио Лангуров, ще споделят подробности за своята работа. Те ще разкажат за откриването на нови за науката безгръбначни видове и за предстоящите изследователски мисии в страната.

Доц. Николай Симов, един от участниците в експедициите, коментира значението на тези проучвания в интервю за предаването "Време за наука". Според него е погрешно да се смята, че всичко в природата вече е открито. "Често се движим зад изчезването на видове, за които не сме разбрали, че съществуват", отбелязва той.

Симов подчертава, че бързото икономическо развитие във Виетнам понякога води до конфликт с биоразнообразието. "Целта ни беше да помогнем на колегите от Виетнам да идентифицират видове, които заслужават защита", казва той. Регионът на Югоизточна Азия все още крие неизследвани за науката животински видове, дори нови бозайници продължават да бъдат откривани, което е показателно. 

Последните експедиции до Виетнам, организирани от българските учени, са изключително успешни. Те не само обогатяват научните познания за региона, но и допринасят за повишаване на осведомеността относно нуждата от опазване на биоразнообразието.

Изложбата "Невероятният Виетнам" е не просто израз на научни открития, но и символ на международното сътрудничество и усилията за съхранение на уникалната природа на тази част от света.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Петров празнува 30 години на сцената в зала 1 на НДК

Обичаният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл на 21 януари  в Зала 1 на НДК. По случай юбилея Васил Петров ще се качи на сцената заедно с Плевенската филхармония и маестро Христо Павлов. Специални гости в спектакъла са Хилда Казасян и Мария Илиева, виртуозната цигуларка Зорница Иларионова и..

публикувано на 21.01.25 в 16:52
Никола Каравасилев

Как петокласници учат експериментална физика

Никола Каравасилев, един от най-уважаваните учители по физика и астрономия в България, разказва за работата си в предаването "Време за наука". С дългогодишен опит и възпитаници, които са спечелили над 100 медала на международно ниво , Каравасилев е не само преподавател, но и вдъхновител за новото поколение млади учени. "Нашият учебен център..

обновено на 21.01.25 в 15:26

Министерството на културата финансира проекта на НАТФИЗ "Пътят към сцената"

Проектът "Пътят към сцената" на НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" е финансиран с 250 000 лв. по Програмата за подкрепа на творчески проекти в областта на сценичните изкуства на Министерството на културата Основни цели са създаването и представянето на продукцията на студенти и преподаватели, утвърждаването на НАТФИЗ като център на културното и театралното..

публикувано на 21.01.25 в 13:51
Любен Каравелов (1834-1879)

146 години от смъртта на Любен Каравелов: Революционерът, поетът, журналистът

На днешния 21 януари отбелязваме 146 години от смъртта на Любен Каравелов – революционер, поет, журналист и енциклопедист, оставил дълбока следа в историята на България. Д-р Искрен Великов , уредник в отдел "История на България XV–XIX век" в Регионалния исторически музей в Русе, говори за значимостта на тази личност и връзката ѝ с Русе в ефира на..

обновено на 21.01.25 в 13:00

"Клас 90" – вторият български филм в киносалоните тази година

В петък, 24 януари в родните киносалони влиза българският игрален филм "Клас 90". Сюжетът събира съученици 33 години след завършването на средното им образование. Срещата обещава весело настроение и носталгия в ретро стила на 80-те години. Но вместо това излизат скрити желания, копнежи, страхове и вражди. В рамките на една нощ всеки ще бъде..

публикувано на 21.01.25 в 11:45