"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания, коментира темата в интервю за Lege Artis.
През февруари организацията внесе предложения в Министерството на здравеопазването за изменения в наредба № 8 за профилактичните прегледи и диспансеризацията. Основната цел е въвеждането на диспансерно наблюдение за хора с хронично бъбречно заболяване, подобно на вече съществуващите практики за пациенти с диабет и сърдечно-съдови заболявания.
"Пациентите с диабет и сърдечно-съдови заболявания са диспансеризирани при личните лекари. Най-лесният начин да идентифицираме бъбречното заболяване е именно чрез тях. Предлагаме те да бъдат изследвани за бъбречно здраве и, ако е необходимо, да бъдат насочени към нефролог", споделя Николова. Според нея тази стъпка е логична и ефективна, тъй като позволява ранно откриване на заболяването и подходящо лечение.
Една от важните промени, които Асоциацията предлага, е свързана с терминологията. В България често се говори за "хронична бъбречна недостатъчност" – термин, който описва крайната фаза на заболяването. В Европа обаче използват термина "хронично бъбречно заболяване", който обхваща пет етапа, от които първите три са лечими.
"Когато говорим за заболяване, а не за недостатъчност, акцентираме върху ранната диагностика и лечението в началните фази. Това е от ключово значение, защото заболяването често протича безсимптомно и пациентите разбират за него едва в късните етапи", пояснява Николова.
Основен фокус на инициативата са хората с диабет и сърдечно-съдови заболявания, тъй като статистиката показва, че около 3,6% от тези пациенти развиват бъбречно заболяване в даден етап. "Трите заболявания са свързани и едното често води до другото", уточнява Николова.
Тя подчертава, че изследването за бъбречна функция е сравнително просто и не изисква значителни финансови ресурси. Това прави възможно провеждането на скрининги в рамките на съществуващата здравна система, без сериозно натоварване на бюджета.
"Нашата цел е да повишим осведомеността за хроничното бъбречно заболяване и неговите рискове", казва Николова. Чрез кампании и законодателни промени организацията се стреми да подобри качеството на живота на пациентите и да предотврати тежките последици от заболяването.
Интервюто подчертава необходимостта от съвместни усилия между институциите, лекарите и пациентските организации за осигуряване на ранна диагностика и адекватно лечение на хроничното бъбречно заболяване."
Чуйте в звуковия файл.Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..
Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..
Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg