Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

Снимка: Архив

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците.

Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев.

Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото, които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и битът на българина са го превърнали в полувегетарианец, който е ядял месо само по празниците.

Балансът днес е нарушен. Съвременното общество прекалява с бързите въглехидрати и животинските мазнини – те създават здравните рискове за развитието на диабет и за сърдечно-съдови заболявания, по думите на д-р Георгиев.  

"Хубаво е хората да имат идеята, че не трябва всеки ден да се яде месо и е добре да има постни дни в седмицата", съветва специалистът.

Основните хранителни вещества – белтъци, въглехидрати и мазнини, трябва да се приемат балансирано.

Универсалното правило е човек да бъде отговорен към здравето си, да се храни правилно и да се изследва редовно, обобщава д-р Георгиев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бабино хоро за Бабинден в Негушево

Село Негушево е с хилядолетна история, а първите писмени данни за него са от 1444 година. "В селото винаги е имало будни хора, които са живели и творили с мисълта за идните поколения", казва секретарят на читалище "Възраждане-1922" Елка Радойновска. С какво са известни съвременните жители на Негушево, как живеят, за какво мечтаят и как премина..

публикувано на 21.01.25 в 12:11

Синан Фейзула: Защо е важно да започнем стаж още в университета?

В рубриката "Разговорът" инженер-механикът Синан Фейзула от компанията Festo споделя своите виждания за това как младите хора могат успешно да се реализират професионално. Той изтъква важността на ранното навлизане в професионалния сектор, ролята на екипа и значението на доброволчеството . Баланс между работа и образование Синан..

обновено на 21.01.25 в 11:58

AI като катализатор на глобална трансформация: Възможности и предизвикателства

Тучев разглежда темата за неизбежната социална трансформация, предизвикана от навлизането на изкуствения интелект (AI) в живота и бизнеса. Според него, човечеството е на прага на значителни промени, които ще засегнат не само технологиите, но и начина, по който функционират обществото, икономиката и геополитиката. Христо Тучев очертава три..

публикувано на 21.01.25 в 09:58
Радослав Диков, Антон Митов и Теодор Цеков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..

публикувано на 20.01.25 в 18:18

Импулсът в мен: Стресът след ваканция

Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен".  Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..

публикувано на 20.01.25 в 15:46