Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тийн Тайм – ефирът за тийнейджъри

Тийнейджърът в мен: Бойка Велкова

Луиза, Никол, Габлиела , София и Бойка Велкова.
Снимка: БНР

Тя е аристократична, красива, талантлива и успешна.

Завършва балетното училище, после НАТФИЗ. Специализира актьорско майсторство в култовата школа на Лий Страсбърг в Ню Йорк. Играе най-силните образи на Чехов, Шекспир, Гогол. Има статуетка "Аскер" и "Икар" – двете най-престижни награди за актьори в България.

През последните години се отдава на режисурата, а прословутият ѝ борбен характер само помага да съвместява двете професии на актриса и режисьор. Тя е Бойка Велкова!

Била е дете, изпълнено с мечти, в които е достигала звездния връх на стръмна планина.

Тя споделя, че като малка е заеквала, но е изпълнила волята на своята майка да преодолее проблема и да следва артистичния си талант. При третия опит Бойка успява да влезе във ВИТИЗ.

Нейният първи учител е именно майка ѝ, която я окуражава в това "безумство", после учителката в балетното училище, а след това проф. Димитрина Гюрова в Академията.

Смирението и мекотата са двата най-ценни урока, които успява да усвои като актриса.

Като майка, Бойка е научила сина си да не се страхува от предизвикателствата на живота.

"Изкуството изгражда човека и му дарява красота и много смисъл", вярва актрисата, успяла да достигне до школата на Лий Стразбърг за филмово и театрално изкуство. Там Бойка усвоява базови упражнения по концентрация, сетивност и чувствителност,присъщи за "американския" метод на актьорска игра. 

Разговорът завършва с пожелание: "Пожелавам ви да не се отказвате, каквото и да се случва. Да не се страхувате, да обичате и да прощавате."

Чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Бележник" на Стефан Гечев във фототипно издание

Голямата част от творчеството на забележителния поет, преводач и драматург Стефан Гечев не е издавано до 1990 година. Повод за забраната е публикуваната през 1967 година негова стихосбирка " Бележник " с редактор Блага Димитрова и обвиненията след това към автора в сюрреализъм и дадаизъм, в отглас от съмнителни образци. Разгромяващи статии..

публикувано на 02.01.25 в 18:26

Едвин Сугарев отбеляза 70-годишнината си с нова стихосбирка

В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на Столична библиотека се състоя литературно четене и представяне на книгата в присъствието на приятели и колеги на поета, критика, публициста, политика. За музикалната среда се погрижиха Йоан и..

публикувано на 02.01.25 в 18:16

В Деня на научната фантастика – съвременните утопии и търсенията в жанра

На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика.   Утопията е важна част от социалните и литературни..

публикувано на 02.01.25 в 10:02

Всепоглъщащата любов на сцената и на екрана

На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..

публикувано на 02.01.25 в 09:37
Българският щанд във Франкфурт

Най-важните събития в литературата през 2024 година

Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..

публикувано на 02.01.25 в 09:06