Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблемите в психичното здравеопазване – анализ на трагедията в центъра на София

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

| обновено на 05.02.25 в 13:33
д-р Цветеслава Гълъбова
Снимка: БГНЕС

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България.

Според д-р Гълъбова жената е била на лечение преди четири години. В такива случаи, когато състоянието на пациент с психоза се подобри в рамките на месец и половина – два, той бива изписан. Проблемите обаче започват след това. В България липсва ефективна система за извънболнична грижа за психично болните. Въпреки че медикаментите за лечението на тези заболявания са безплатни и достъпни, психосоциалната рехабилитация на пациентите остава сериозно занемарена.

Един от основните проблеми, според Гълъбова, е липсата на дневни центрове за психично болни, които трябва да бъдат поне по един във всяка община. Освен това в България няма достатъчно арт терапевти и психолози, които да работят с пациентите и да им помагат в процеса на ресоциализация. Липсва и законодателство, което да задължава работодателите да наемат хора с психични заболявания, което допълнително утежнява положението на тези пациенти след напускането на лечебните заведения.

Друг сериозен проблем е липсата на "водещи на случаи" – социални работници, които да поемат по 10-12 пациента и да изграждат с тях доверителна връзка. Тези специалисти би трябвало да имат ангажимент към пациента и да подпомагат неговата интеграция в обществото. Създаването на подобна система изисква значителни финансови средства, тъй като включва висококвалифицирани специалисти, които трябва да получават адекватно заплащане.

Д-р Гълъбова подчерта, че никой не е застрахован от тежки психични заболявания, които често започват в млада възраст. При обостряне на състоянието пациентите попадат в лечебни заведения, които въпреки лошата си материална база разполагат с висококвалифицирани специалисти. Там състоянието им може да бъде овладяно в рамките на 45-50 дни, до степен, в която могат да се върнат в обществото. Проблемът е, че в извънболничните заведения, освен семейството, никой не поема отговорност за тези хора. Семействата на психично болните обаче често се изтощават от дългогодишния процес на грижа и контрол върху състоянието на близките си. В резултат на това, след изписването си, пациентите често биват изолирани от обществото.

Според д-р Гълъбова без комплексен подход, включващ социална и трудова интеграция, психосоциална рехабилитация и адекватна подкрепа от обществото, подобни трагични случаи могат да се повтарят.

Слушайте! 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Ковачев

Кюстендилски гъби

Царството на гъбите е едно от най-големите царства в света на природата и едно от най-слабо проучените от науката. Въпреки това с всеки следващ ден знаем малко повече за гъбите, отколкото преди. А те са изумителни същества, благодарение на които в хода на еволюцията растенията са се сдобили с коренова система и така са изградили почвената покривка по..

публикувано на 23.03.25 в 14:40

Същността на кръста и за кръстоносенето в съвременния свят

Три пъти в църковната година се възпоменава кръста Христов на 14 септември, когато честваме Въздвижение на светия и животворящ Кръст Господен, в третата неделя от Великия пост и на Разпети петък. Днес ние се покланяме на Христовия кръст, като си припомняме невинните страдания и изкупителния подвиг на Господ Иисус Христос. Както пътник уморен от..

публикувано на 23.03.25 в 09:35

Информационното пространство – част от целостта на Европа

Стотици журналисти и служители в Радио " Свободна Европа " , Радио " Свобода "  и " Гласът на Америка "  получиха преди седмица имейл, в който се казва, че трябва да напуснат редакциите си и да предадат журналистическите си карти и служебните си телефони. Президентът на САЩ Доналд Тръмп тогава, преди седмица, подписа указ, който..

публикувано на 23.03.25 в 09:00

Отношението на религиозните общности към околната среда

Религиозните общности играят важна роля в опазването на околната среда и устойчивото развитие. Много са религиите по света, които да насърчават своите последователи да уважават природата и да се грижат за нея като част от своята духовна практика. В християнството, исляма и юдаизма това е съвсем естествено, защото при Сътворението Бог дава заръка на..

обновено на 22.03.25 в 16:07
Асен Масларски и Росен Мирчев (от ляво надясно)

Стройната чета на "И рибар съм, и ловец съм" – разпиляна в половин България

Стройната чета на предаването "И рибар съм, и ловец съм " този път е разпиляна в половин България. Водещият на предаването Росен Мирчев ще се включи от празниците в Кюстендил – празници, които обединяват Първия пролетен ден и Денят на гората – 21 март. А защо той е там с пушка в ръка – ще ни каже. От панагюрското село Баня ще чуем: Митю Тончев..

публикувано на 22.03.25 в 10:10