Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са заплатите в държавните психиатрични болници? Протестите продължават

БЛС подкрепя исканията за по-високи заплати в психиатричните болници

| обновено на 19.03.25 в 12:05
Кадър от Центъра за психично здраве за София-област
Снимка: Д-р Владимир Сотиров

Продължават протестите на работещите в психиатричните болници в страната, които настояват за увеличение на заплатите с 50%, както и промяна на условията и категорията им на труд. Работещите в Държавната психиатрична болница в село Карлуково излизат днес на протест от 13:30 ч. пред лечебното заведение също с искания за увеличение на работните заплати с 50 на сто и по-добри условия на труд. Половин час по-рано, персоналът на Държавната психиатрична болница в Ловеч също ще проведе протест.

Председателят на синдикалната секция към КТ "Подкрепа" в Ловеч, Мила Димитрова, разясни исканията на работещите в лечебното заведение. Тя подчерта, че основните искания са свързани с подобряване на условията на труд и повишаване на трудовите възнаграждения. Според нея, тези мерки биха могли да привлекат нови кадри, като посочи, че особено голям е недостигът на медицински сестри. Заплащането на медицинските сестри в Ловеч е 1600 лв., което тя определя като крайно ниско и унизително.

Българският лекарски съюз (БЛС) подкрепя исканията на работещите в психиатричните болници, като подчертава, че заплащането им е оскърбително и не отговаря на огромното натоварване и отговорности, които носят. Според БЛС, тези условия показват неглижиране на ключовата роля, която психиатрите играят в здравеопазването. Проблемът с кадровата криза е сериозен за почти всички медицински специалности, но психиатрията е една от най-засегнатите области.

„За да запазим психиатричната грижа у нас и да осигурим медицинска помощ на една от най-уязвимите групи в обществото, трябва да инвестираме в психиатрите, които са най-ценният ресурс, който имаме“, се казва в съобщение на БЛС до медиите. Те настояват за увеличаване на възнагражденията и подобряване на условията на труд, за да бъде задържан персоналът и да се привлече интерес от младите хора към специалността.

Коментар на д-р Донка Господинова:

Тема за протеста на работещите в психиатричните болници коментира д-р Донка Господинова, директор на Държавната психиатрична болница в Севлиево, в ефира на предаването Lege Artis. Тя се спря на отговора на Министерството на здравеопазването относно протестите, потърсен от екипа на предаването. В отговор на въпроса за позицията на министерството, относно исканията на работещите в 12-те държавни психиатрични болници в страната, Министерството съобщи, че е предвидено увеличение на разходите за персонал с 5% от 1 януари 2025 г., както и увеличение на стойностите за заплащане на стационарното лечение на пациентите с 40%, а също така увеличение на издръжката на психиатричните болници с 28,64% спрямо бюджета за 2024 г.

Д-р Донка Господинова коментира: "Ще ви кажа какви са заплатите в държавните психиатрични болници, сложете 5% върху тях и ще видите". Тя уточни, че в болниците санитарите получават 1077 лв., медицинските сестри – 1616 лв., младите лекари без специалност – 2080 лв., лекарите със специалност – 2200 лв., а завеждащите отделения – 2600 лв. Според нея, увеличение с 5% би било унизително и неадекватно на тежките условия на труд.

Д-р Господинова обясни, че държавните психиатрични болници разчитат основно на финансирането от Министерството на здравеопазването и нямат допълнителен бюджет. Тя уточни, че 40-те процента увеличение, споменати от Министерството, се отнасят за психиатричните центрове, университетските болници и психиатричните отделения към многопрофилните болници, които имат различен тип финансиране. Въпреки това, държавните психиатрични болници получават финансиране само от Министерството на здравеопазването и това прави увеличението с 5% неадекватно за реалните нужди на персонала.

Слушайте!


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ферма в Осоица

През целия си живот Даниел Георгиев е бил свързан с храната и произвеждането ѝ, въпреки че завършва Строителния техникум и Минногеоложкия университет в София. Съдбата, късметът, а може би и упорството и решимостта, го срещат с възможността да предлага, а сетне и да произвежда храна. И така, от нулата, както казва той, заедно с брат му създават..

публикувано на 17.04.25 в 15:25

Доброволци осигуряват празничен обяд за Великден на хора в нужда, можете да помогнете и вие

Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София кампанията "Подай ръка" на Мартин Мартинов ще осигури топъл обяд на Великден на 150 – 170 бездомни и хора в нужда. Срещу дарение от 30 лв. за Великденски обяд, можете да станете част от Благодетелите..

публикувано на 17.04.25 в 12:55

Български фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от ЕК

Българският фонд за жените за втори път спечели стратегическо финансиране от Европейската комисия за продължаването на цялостната си програма за подкрепа и развитие на демократичния граждански сектор у нас. Рада Еленкова, програмен директор на БФЖ, представя в "Нашият ден" програмите на фонда за финансиране на организации от..

публикувано на 17.04.25 в 10:05
Мария Мира Христова, Десислава Христозова и Мира Добрева

Мисията на "Деси, къде си?" или "Тихо! За това не се говори..."

"Здравейте, аз съм Деси и съм дебела…" – така започва този разговор не само в студиото на "Семейно радио", но и навсякъде, където има хора, които са готови да се включат в битката с килограмите. И ако отговорите не винаги са удобни, то въпросите са повече от естествени. Задава ги журналистката и телевизионен редактор Десислава Христозова и..

публикувано на 17.04.25 в 08:05

От египетските папируси до съвременните методи: През историята на пластичната хирургия с д-р Мектубджян

В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..

обновено на 16.04.25 в 12:08