България е в дъното на класация по конкурентоспособност

| обновено на 22.05.14 в 18:19

Поредна класация поставя България почти в дъното по конкурентоспособност. Страната ни заема 56-о място сред 60 страни в годишното подреждане, извършено от швейцарския Институт за развитие на управлението.

Пред позитивите на страната са макроикономическата стабилност, ниската дългова експозиция, устойчивият растеж и стабилност на цените. Това ни придвижва с една позиция напред в сравнение с миналата година, но въпреки това основните показатели на българската конкурентоспособност не са претърпели съществени промени от 2009-d година насам, казва Руслан Стефанов, директор на програма "Центъра".

Сред основните фактори, които будят притеснения са ниското качество на образованието, липсата до свеж финансов ресурс и дефлацията в комбинация с административно наложения натиск върху цените на електроенергията и ниското доверие в държавните институции. Това потиска нивата на печалба и препятства бизнесразвитието, казва Стефанов, като формулира един от най-сериозните недостатъци на икономиката:

Липсата на върховенство на закона. Това, че политиците ни предпочитат да го игнорират, не прави обективната реалност по-различна. Тоест, от една страна е ясна позицията на Европейската комисия, че България, по отношение на върховенството на закона, по отношение на правосъдие и вътрешен ред все още се третира като страна - кандидатка, а не като членка на ЕС. И това влияе много сериозно и върху бизнес средата, върху доверието в институциите, върху дългосрочното поведение на бизнеса и на останалите участници в икономиката. Това пречи на дългосрочната ни конкурентноспособност по много начини, които са, че дългосрочните проекти на интеграция на ЕС, Шенген и еврозоната са затворени за нас.

Данъчно-осигурителната тежест за хората с доходи под 2000 лева е изключително голяма, коментира Руслан Стефанов директор на програма в Центъра за изследване на демокрацията. Според Руслан Стефанов, повече от половината от доходите ни отиват за данъци. Страната продължава да има регресивна данъчна система, която наказва по-бедните:

Това продължава да води до укриване на огромна част от доходите, продължава да води до демотивираност и съответно неефективност на работната ръка и продължава да води съответно и до сивота сред фирмите и нежелание за растеж.

Необлагаемият минимум трябваше да бъде въведен отдавна, посочи Стефанов:

Без смели подходи, например за диференцирано ДДС, за промяна на този необлагаем минимум, който трябваше да бъде въведен отдавна, който да позволи на тази най-голяма прослойка от българското население все пак да прави разходи, да потребява, трудно е да очакваме, че ще има раздвижване икономиката и реално се разчита само на този бизнес, който вече е излязъл на международната сцена има международна конкурентоспособност. Въпреки тези добри новини, не бива да се заблуждаваме, че това са много малък процент от фирмите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53