САЩ и Русия имат фундаментални различия по въпроса за Сирия

Русия разглежда свое възможно участие в уреждането на конфликта в Сирия, но сухопътни операции са изключени

| обновено на 29.09.15 в 09:51
Снимка: Дневник

Русия разглежда свое възможно участие в уреждането на конфликта в Сирия само в съответствие с международното право, но сухопътни операции са изключени, заяви руският президент Владимир Путин след среща в Ню Йорк с американския си колега Барак Обама.

Двамата лидери се договориха да координират действията на своите военни спрямо Сирия, но останаха на различни мнения за бъдещето на президента Башар Асад.

САЩ и Русия имат фундаментални различия по въпроса за Сирия. Това стана ясно по време на срещата на четири очи между американския президент Барак Обама и руския му колега Владимир Путин.

Русия не изключва участие във въздушните удари по цели на джихадистите в Сирия, ако тези удари са в рамките на ООН, заяви Путин. Той нарече разговора с американския си колега "много конструктивен и ефективен":

Днешната дискусия беше много конструктивна, делова и изненадващо много откровена. Намерихме много общи неща, но също така имаме и различия. Тези несъответствия са добре известни. По мое мнение обаче има възможност да работим заедно върху общите проблеми.

Според официално лице от Белия дом продължилата с половин час повече едночасова среща е била конкретна и продуктивна. Обама и Путин са говорили подробно за Сирия, като руският президент смята оставането на власт на Башар Асад за необходимо за справяне с екстремистите, докато американската страна вижда в Асад фигура, която продължава да разпалва гражданския конфликт

Официалното лице споменава, че за Вашингтон струпването на руска армия в Сирия не се смята за деструктивно, но по думите му, мнението на Белия дом ще се оформи след бъдещи действия на Кремъл и основно – доколко те са срещу "Ислямска държава", вместо в подкрепа на режима в Дамаск. 

Смята се, че разговорът е помогнал на лидерите да си изяснят стратегиите в региона. От друга страна, стана ясно, че Обама и Путин са се съгласили да работят в посока на сътрудничество в сферата на военните действия в Сирия, за да се избегнат инциденти между двете армии. 

Двамата лидери са обсъдили и ситуацията в Украйна, като Обама е изразил отново позицията си за териториалната цялост и суверенитета на страната. Той е подчертал възможността за позитивен изход, ако в следващите няколко месеца се предприемат стъпки за прилагане на мирното споразумение от Минск. 

Междувременно президентът Росен Плевнелиев заяви в Ню Йорк, че сирийският проблем трябва да бъде решен в Съвета за сигурност на ООН:

Войната в Сирия трябва да бъде спряна на всяка цена. Веднага! И световната общност трябва да се събуди, да работи денонощно. Точното място за взимане на решения е Съвета за сигурност, ООН, и за да можем да решим една драма, ние трябва да я позиционираме и да застанем с нашите амбиции да търсим решения.

Подробности чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53