13 загинали и най-малко 35 ранени след самоубийствен атентат на летището в Брюксел

| обновено на 22.03.16 в 12:12
10
Снимка: ЕПА/БГНЕС

13 загинали и най-малко 35 ранени след атентата на летището в Брюксел. Това е първата официална информация на Белгийската прокуратура. Две мощни експлозии отекнаха на летището в Брюксел преди 9.00 часа българско време тази сутрин. Според информация на белгийските медии между едно и три взривни устройства, които не са експлодирали, са били открити на терминала на аеропорта.
Прокурорът на Брюксел потвърди появилите се вече съобщения, че взривовете са резултат на самоубийствени атентати, съобщи Ройтерс. Според свидетели непосредствено преди първата експлозия са се чули изстрели от огнестрелно оръжие и викове на арабски език. Версиите все още се проверяват. Някои твърдят, че се е взривил куфар.   

Обявена е четвърта максимална степен на терористична заплаха, което означава, че опасността от нови терористични атаки все още не е приключила. 

Кризисният център в Брюксел разпространи предупреждение към жителите и гостите на столицата да не излизат навън. Европейските институции също отмениха всички срещи.

Терористичният акт се случва броени дни след залавянето на терориста Салах Абдеслам, основен заподозрян в терористичните атаки в Париж през ноември миналата година, при които загинаха 130 души.

Фасадата на терминала е с изпочупени прозорци, сградата е в окаяно състояние. Според публикувани снимки всичко е опустошено.

Летището е затворено. Официално беше потвърдено, че всички полети – излитащи и кацащи, са отменени. Спрени са и влаковете към терминалите. Отцепен е районът на аеропорта. Според свидетели, цитирани от държавната телевизия, на терминала има множество ранени. Хора лежат и на тротоара пред летището. Линейки и пожарни са на място. Всички брюкселски болници мобилизират свободни легла. Повечето ранени от летището се откарват в университетската болница "Сейнт Люк“, източно от центъра на града.

Тази сутрин не е имало полет за България. Към този момент няма данни за загинали или ранени български граждани при експлозиите, станали на летището в Брюксел, казаха за "Хоризонт" от българското външно министерство.

Обявена е кризисна телефонна линия за хората, които търсят свои близки на летището. Тя е: +32 2 753 7300. Има и дежурни телефони в българското посолство в Белгия: +32 23 74 47 88/ +32 47 39 81 042 и дежурен телефон на Консулската ни служба, която също съдейства на нашите сънародници: +32 23 75 86 50.

Повечето училища в Брюксел, в момента все още работят, но децата се държат вътре в сградите. Всяка община ще съобщава на родителите, кога могат да дойдат да приберат децата си. Но към момента се препоръчва хората да стоят в домовете си, да гледат телевизия, да слушат радио и да следват инструкциите на официалните власти, тъй като в социалните мрежи и Интернет, излиза много противоречива информация. Много от нещата, които се съобщават от хората не са верни и не са потвърдени.

Залата на заминаващите в брюкселското летище след взрива


(Снимките в галерията са на ЕПА/БГНЕС)



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53