Ръководителят на строежа на космодрум "Восточний" беше осъден за злоупотреба със средства

| обновено на 30.04.16 в 12:09
Космодрум "Восточний", Русия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Ръководителят на строежа на новия руски космодрум "Восточний" Игор Нестеренко беше осъден на 3 години и три месеца трудов лагер заради злоупотреба с над един и половина милиона долара. Игор Нестеренко е бивш директор на "Тихоокеанско мостостроителна компания" (ТМК), която бе подизпълнител в строителството на "Восточний".

Разследващите органи в Русия стигнаха до информация за корупция в особено големи размери. Оказа се, че не малка част от парите отделени от федералният бюджет на Русия за строителството на първия й космодрум след разпадането на Съветския съюз преди 25 години са били използвани неправомерно. Най-смущаващото от тях е, че част тези средства са били използвани дори за финансирането на мол в град Хабаровск, намиращ се руския далечен изток, а чрез непрозрачни процедури за избор на доставката на специални строителни материали са били похарчени близо 700 млн. евро. Чрез кухи фирми еднодневки са били източени още много сериозни средства.

Преди няколко дни руският президент Владимир Путин разкритикува официално високопоставени представители на властите заради това, че ракета носител с три спътника не беше изстреляна от първия път от новия космодрум "Восточний". Путин разкритикува дори ръководителя на руското космическо управление "Роскосмос" Игор Комаров и вицепремиера Дмитрий Рогозин, който отговаря за военно-промишления и космическия сектор. Недоволен от неуспешния старт, президентът Владимир Путин се закани, че някои ръководни кадри могат да бъдат вкарани в затвора. Ако тяхната вина се докаже, те ще трябва да сменят своите топли легла у дома със затворнически нарове, каза той, коментирайки ареста на четирима души, свързани с проекта "Восточний".

Всичко започна обаче миналата година с протест на работещите на строителната площадка на космодрума, които оповестиха данни за редица корупционни схеми по време на изграждането на "Восточний". На покривите на бараките, където живееха, те се обърнаха към руския президент, за да им бъдат изплатени заплатите. Всъщност президентът Путин е чувствителен на тази тема, защото изграждането на новия руски космодрум беше именно негова идея, която той постави за реализиране още през 2007 г. По този начин той смята, че така ще се избегнат политически рискове при ползването на стария съветски космодрум "Байконур" намиращ се в Казахстан.

Вицепремиерът Дмитрий Рогозин каза, че Русия ще продължи да използва "Байконур" за пилотирани космически мисии до 2023 г., като в същото време ще се засили ползването на "Восточний".

Ракетата-носител "Союз-2.1A" с три космически апарата беше изстреляна успешно на 28-и април от космодрума "Восточний", след като предния ден опитът се провали в присъствието на Владимир Путин. Малко след изстрелването си ракетата изведе на орбита спътниците "Ломоносов", "Аист-2Д" и "СамСат-218" (SamSat-218).

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53