Русия и Турция подписаха споразумение за строителството на "Турски поток"

| обновено на 11.10.16 в 08:21
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия и Турция подписаха междуправителственото споразумение за строителството на газопровода "Турски поток", който бе замразен заради кризата със сваления руски бомбардировач.

Договорът бе подписан от енергийните министри на двете страни в присъствието на турския президент Реджеп Тайип Ердоган и руския държавен глава Владимир Путин, който пристигна в Истанбул. Споразумението предвижда изграждането на две линии за магистрален газопровод по дъното на Черно море до Турция и оттам за Европа, което трябва да стане до 2019 г.

Руска компания ще строи морския участък на първата отсечка на газопровода "Турски поток", а турска компания, най-вероятно държавната "Боташ", ще се заеме с наземната ѝ част. Това предаде агенция ТАСС, като се позова на руския министър на енергетиката Александър Новак. За втората отсечка може да бъде създадено съвместно предприятие, посочи Новак, като уточни, че морският участък във всички случаи ще остане владение на Русия. Изграждането на трета и четвърта отсечка засега не се обсъжда.

С подписването на "Турски поток" ние дадохме ново ускорение на развитието на отношенията между Турция и Русия, заяви Ердоган на пресконференция след разговора с Владимир Путин, който е продължи над час и половина. Турският държавен глава посочи, че са обсъдили конфликта в Сирия, включително и операцията на турската армия там.

Руският президент Владимир Путин посочи, че с турския си колега Ердоган са изразили съгласие, че е изключително важно да бъде доставена хуманитарна помощ в северния град Алепо.

Имаме обща позиция, че трябва да бъде направено всичко възможно, за да бъде доставена хуманитарна помощ в Алепо. Единственият проблем е гарантирането на сигурността на хуманитарните доставки, каза Путин.

В телевизионно интервю Алексей Милер, директор на "Газпром", е пояснил, че споразумението е в сила от момента на подписването и че "Газпром" вече е получил разрешение от Турция за реализация на проекта.

Строежът обаче реално ще започне в началото на 2018 година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53