От ЕС постигнаха предварително съгласие по мерки за противодействие на бъдещи газови кризи

| обновено на 05.12.16 в 23:48
Снимка: БГНЕС

Енергийните министри от ЕС постигнаха предварително съгласие по мерки за противодействие на бъдещи газови кризи. Компромисът ограничи първоначално заложените високи критерии за прозрачност при договорите за доставка на природен газ от страни извън Съюза.

Законодателният пакет обаче тепърва ще търпи промени и ще се обсъжда съвместно с Европейския парламент.

Еврокомисията няма да получи 100% достъп до газовите сделки с Русия и други чуждестранни доставчици на природен газ. В бъдеще Брюксел ще има право да преглежда всичко в търговските договори, свързано със сигурността на доставките, с изключение на цените – един от ключовите елементи в дългосрочните споразумения, който стана причина за обвинения в монопол срещу руската компания "Газпром" в България, Чехия, Полша, Унгария, Словакия, Литва, Латвия и Естония.

Не желаем сигурността на газовите доставки да остане Ахилесовата пета на Европа. Има страни, на които им е по-добре без нея, а на други им е още по-зле, не скри горчивината си словашкият министър Петер Жига.

Обменът на информация ще е ограничен и между 28-те енергийни национални регулатора. Орязването на правомощията в регламента са поискали няколко страни, сред които Германия и Франция, според източници в Съвета. Все пак енергийният комисар Мигел Ариас Канете изтъкна, че са приети останалите мерки за регионална взаимопомощ в случай на газова криза, както и за финансови компенсации, в случай че пострадалата държава не получи алтернативен газ на време от съседите си:

Дори договорите да са за доставки под 40% от общото потребление на газ за дадената държава, Комисията и компетентните органи пак ще могат да искат информация за сигурността на доставките, с изключение на ценообразуването. Тепърва ще търсим още компромиси, но системата би могла да се приложи и за вноса на електроенергия.

Решението не е окончателно, но политически то "отпушва" формалните технически преговори с другата законодателна институция – Европейския парламент.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53