ЕК: България все още има проблеми с прилагането на екозаконодателството на ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В България все още има проблеми с прилагането на екологичното законодателство на Европейския съюз (ЕС), сочи доклад на Еврокомисията. Мръсният въздух в градовете, пречистването на отпадните води и опазването на защитените територии са основните предизвикателства пред страната ни. 

От присъединяването си през 2007 г. насам България е постигнала значителни подобрения в своите екологични показатели, според оценката на Брюксел, която разглежда как се спазват вече приетите закони от правителството. Така например е постигнато почти 100% съответствие по отношение на качеството на питейната вода. Приветстван е и добрият план за управление на отпадъците.

В изпълнението обаче има редица проблеми. Противно на желаната тенденция у нас боклукът повече се депонира, отколкото се рециклира. България е с едно от най-високите равнища на депониране на битовите отпадъци - 74% в сравнение 28 на сто средно за ЕС. Качеството на атмосферния въздух продължава да буди сериозна загриженост. Над 14 000 души са починали преждевременно през 2013 г. заради концентрации на фини прахови частици, озон или азотен диоксид.

Строителството на територии от мрежата „Натура 2000“ също е сред посочените недостатъци. 1/4 от общия дърводобив е от незаконна сеч, борбата срещу която е ограничена. Докладите трябва да накарат правителствата да потърсят експертна помощ от Брюксел, стана ясно от комисаря по околната среда Кармену Вела:

Нека уточня, че този инструмент не замества наказателната процедура. Ако някоя страна - членка не спазва правилата, ще последва процедура за нарушение. 

Липсата на интегриране на политиката за опазване на природата, слабата администрация и корупцията са някои от основните заплахи за биологичното разнообразие в България, пише още в анализа на Комисията. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53