Министърът на здравеопазването Николай Петров подаде оставка

По случая, огласен в медиите, за договори по обществени поръчки, сключени от Николай Петров, е правен одитен доклад, който не е открил нередности, каза финансовият министър Горанов

| обновено на 30.10.17 в 15:36
Николай Петров
Снимка: БГНЕС

Здравният министър Николай Петров е подал оставката си пред премиера Бойко Борисов и той я е приел. Поводът е излъчено журналистическо разследване, в което се твърди, че като директор на Военномедицинската академия, Николай Петров е отклонил обществени поръчки към своя зет. 

Петров не е участвал в днешното правителствено заседание, като е подал оставката си лично пред Борисов. Подадената и приета оставка от здравния министър не е коментирана от премиера на правителственото заседание:

Не знаех, че има такава оставка, каза  министър Ивайло Московски, а Николай Нанков допълни: Аз не съм по-запознат от колегата Московски, научавам малко след Министерски съвет, след заседанието и то от вас, от медиите. Не сме коментирали темата. 
Владислав Горанов посочи, че Николай Петров е подал оставката си лично пред Бойко Борисов "на четири очи". Министърът на финансите обясни още, че по изнесения случай проверка на Държавната финансова инспекция не е имало, наличен е само одитен доклад, който обаче не е открил нередности:

Не е сезирана Държавната финансова инспекция. Това, с което разполагаме, е одитен доклад от вътрешния одит на Министерство на отбраната, правен през месец март 2017 година. Ние наистина ще се запознаем още веднъж с този одитен доклад, за да видим дали има твърдения и някакви закононарушения, но това, което разбирам, е, че министърът е приел един, макар и да звучи клиширано, морален акт и това, което разменихме с професора, който смятам за един много достоен български офицер, беше: "Няма да допусна по никакъв начин да бъде опетнено името ми. 60 години се боря за това име".


Вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов  отбеляза, че Николай Петров не е участвал в днешното заседание на кабинета. На въпрос защо е подал оставка и какви са основанията за тази постъпка, Каракачанов каза:

Не мога да коментирам действията на колеги, той така е преценил и така е постъпил. Пред мен не го е мотивирал, той я е подал пред министър-председателя, не е влизал днес на заседание. 

Вицепремиерът Валери Симеонов не изключи това да е атака от опозицията: 
Не мисля, че беше правилно, въпреки упреците, които са отправени към него. По-скоро за мен това беше едно активно медийно мероприятие. След като няма констатирани нарушения, защо беше нужно един такъв стойностен човек да бъде отстранен, но, както знаете, ние сме коалиционно правителство, той е от квотата на ГЕРБ – в крайна сметка колегите от ГЕРБ решават какво да правят. 


Според журналистическо разследване на bТV, докато Николай Петров е началник на ВМА, фирма на Явор Цонев, който живее на семейни начала с дъщерята на професора, е спечелила две обществени поръчки за доставка на ортопедични изделия - едната за близо 1 милион и 180 хил. лева, а другата за 430 хил. лева. Фирмата обаче няма данъчна регистрация по БУЛСТАТ. Самият проф. Николай Петров писмено отговаря пред медията, че в случая няма нищо незаконно. 

Той се задържа на поста само половин година. За втори път е здравен министър. Първия път бе част от служебното правителство на Марин Райков. Оставката на здравния министър се случва в момент, в който се взимат важни решения в здравеопазването за догодина и в начина, по който ще функционира сектора. 

По време на управлението на проф. Петров в здравното ведомство се предприеха мерки срещу злоупотребата с болнични листове, беше решено фонд "Инвитро" да работи и с онкоболни жени, за което от години настояват пациентски организации, както и да бъде ограничена употребата на наргилета. Беше създаден и регистър на обявените от лечебните заведения места за специализации, а страната ни кандидатства Европейската агенция по лекарствата да е със седалище в София.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53