Посолството на Русия призна приноса на българския народ в спасяването на българските евреи

| обновено на 05.11.17 в 08:49
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Русия продължава историческия спор с България за спасяването на българските евреи през Втората световна война

Признаваме неоспоримия героичен принос на българския народ, в това число на представители на интелигенцията и Православната църква, в борбата с нацизма, включително в спасяването на живеещите в страната евреи от лагерите на смъртта, пише на страницата руското посолство във Фейсбук в отговор на протеста от българското външно министерство.

В същата публикация се изразява „сериозна загриженост“ заради „непрекъсващите от години вандалски актове“ спрямо Паметника на Съветската армия в София. От решаването на проблема с редовното оскверняване на мемориала вниманието се отклонява на изключително важни, но само косвено свързани с въпроса теми, смята посолството на Руската федерация и приканва българските власти да вземат „най-накрая“ необходимите мерки за установяване и привличане на виновните под отговорност.

Малко след като публикува признание за приноса на българския народ в спасяването на българските евреи през Втората световна война, посолството на Русия у нас публикува на страницата си и мнение на Михаил Мягков - научен директор на Руското военно-историческо общество. Според него външното министерство в Москва е „абсолютно право“ да твърди, че Съветската армия е предотвратила депортацията на евреите от България.

Депортирането е било предотвратено през 1943 година благодарение на противопоставянето на гражданите и на позицията, заета от Българската православна църква, на обществените организации и самия цар Борис, смята Мягков. Според него обаче главният аргумент за линията на поведение на българските власти е била променената обстановка на фронта и победите на Червената армия при Сталинград и Курск. След прелома във войната българските власти са били принудени да се оглеждат за контакти с Антихитлеровата коалиция, а без Червената армия нацистите са щели да ги принудят да участват в Холокоста на своя територия, смята руският историк.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53