Драмендра Канани: Да се събудим за реалността и да видим какво се случва в живота на хората

Какво означават изборните резултати за ЕП в икономически план?

Драмендра Канани: Гласът за крайнодесните е вот от отчаяние с надеждата за различен подход

| Анализ
Снимка: БТА

Еврото поевтиня, а френските облигации - доскоро смятани за сигурно инвеститорско убежище, се наредиха сред рисковите в Европа. Така пазарите реагираха на изборните резултати в първия ден след безсънната нощ на 9 срещу 10 юни, когато крайнодесните сили постигнаха очаквано добър резултат, а във Франция президентът Еманюел Макрон свика предсрочни парламентарни изборни.

Евровотът се състоя в седмицата, когато Европейската централна банка за първи път от години насам намали рекордно високите си лихвени равнища, до които се стигна след поредица от шокове - пандемията, високата инфлация и енергийната криза, войната на Русия срещу Украйна. Това се случи в момент, когато инфлацията се оказа по-висока от очакванията, а Франкфурт предупреди за "неравности" по пътя към целта - 2 процента инфлация.

Какво означават изборните резултати в икономически план?

Темата коментират за БНР Драмендра Канани от неправителствената организация "Приятели на Европа" и Никола Поатие от икономическия институт "Брюгел".

Няколко крайнодесни лидери празнуват изборната си победа на кораб с европейското знаме и нацистки орел, докато с дълъг нос руският президент вади отдавна потънала свастика от морето - това е една от многото карикатури, последвали изборните резултати в Европа. В седмицата, когато отбелязахме 80-ата годишнина от десанта в Нормандия, смятан за повратната точка за победата над нацизма, сянката на крайнодесния екстремизъм надвисна над Европа. Защо? Несигурност и обедняване - е отговорът на много европейци.

"Трябва да се събудим за реалността и да видим какво се случва в живота на хората. Не бива просто да се фокусираме върху дебата ляво - център - дясно, а да намерим завладяващо послание за хората, които се чувстват извън системата", заяви в интервю за предаването "Събота 150" Драмендра Канани от неправителствената организация "Приятели на Европа". Канани не крие разочарованието си от изборните резултати, макар и очаквани, и дава пример с Брекзит:

"Това беше най-голямата лъжа, казана на британските избиратели. На тях им бе обещано, че ако излязат от Европейския съюз, границите ще станат по-сигурни, търговските възможности ще се увеличат, в здравната система ще има повече средства, ще има повече работни места и какво ли още не. Нищо от това не се случи. Миграцията във Великобритания се е удвоила или утроила от Брекзит насам. Добре виждаме, че здравната система е осакатена, а търговията е поставена на огромно изпитание след излизането от Европейския съюз. Найджъл Фараж и другите крайно десни излъгаха най-уязвимите групи от обществото. Сега в последните проучвания може да видим колко голямо разочарование има от случилото се."

През последните години Европа претърпя огромни сътресения, като се започне от Брекзит и не само, коментира Никола Поатие от мозъчния тръст "Брюгел".

"Успяхме да преминем през пандемията, без да подкопаем основите на европейската икономика. Само за няколко години успяхме да преструктурираме енергийния си модел, който - особено за някои държави, беше базиран изключително и само върху доставки от Русия. В Съединените щати високата инфлация бе причинена от фискалните стимули по време на пандемията. В Европа обаче основната причина за нея беше руската инвазия в Украйна.

Можем да видим как започваме да излизаме от този инфлационен цикъл. Европейската централна банка съвсем наскоро понижи лихвените равнища, което е сигурен сигнал колко дълъг път сме извървели."

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пътуване, през което Европа помъдря, убеден е Никола Поатие, според когото допреди войната на Русия срещу Украйна европейската икономика се е базирала на три основни стълба - енергийни ресурси от Русия, огромен пазар в Китай и сигурност, гарантирана от Америка. Време е за следваща крачка - най-малкото, защото не знаем какъв ще бъде резултатът от президентските избори в Съединените щати.

"Трябва да сме подготвени, че Тръмп няма да е толкова загрижен за Украйна, колкото е Байдън, следователно - да сме готови сами да се грижим за нашата сигурност и да увеличим подкрепата за Киев. Това означава да преосмислим разходите си и да влагаме много повече средства за отбрана, отколкото досега. В мирни времена можехме да си позволим да плащаме ненужно високи цени за различни стоки. Във военно време трябва да преосмислим това поведение, защото трябва да насочим ресурсите към отбрана", казва Никола Поатие.

Тук отново искам да прибегна до посланията на карикатурата: Красива, мъдра и въоръжена с натовски щит, Европа концентрирано чете наръчник "Как да се бием с мечка", докато стръвница неумолимо изяжда Украйна, изобразена като кошер с пчели.

"Не можем просто да върнем стрелките на часовника назад и да се отметнем от вече договорената финансова подкрепа за Украйна. Това е много важно уточнение. Ще трябват изключително много законодателни хватки (от страна на крайнодесните), за да се променят вече взетите решения за помощ за Киев от отиващия си Европейски парламент. Също така не трябва да забравяме, че има стотици милиарди евро, които са в замразени и конфискувани руски активи. Тази сума е огромна и в момента генерира стотици милиони доходност, което отваря възможността с тези средства да се подпомогне Украйна сега. В резултат на това парите няма да дойдат от джоба на европейския данъкоплатец."

който вече е твърде чувствителен за харчовете от хазната - и на национално, и на ниво Брюксел, коментира Драмендра Канани. Европа е с Украйна и така ще бъде завинаги, убедени са и Канани, и Поатие, но по отношение на зелените политики - ключов компонент от предизборните послания, се усеща тревога и в коментарите на двамата икономисти.

"Само седмица преди европейските избори станахме свидетели на наводнения в Германия. Кой ще бъде най-засегнат? Очевидно е, че най-бедните. 60% и дори повече от европейското население ще усетят негативните последици. По-голямата част от европейците, включително и най-бедните, говорим за около две трети от тях, живеят в имоти, които не са пригодени да издържат на екстремни природни бедствия, каквито неминуемо предстоят.

В крайна сметка големите губещи ще бъдат именно най-бедните, които гласуваха за крайнодесните политически сили. Те дадоха своя вот от отчаяние и с надеждата за различен подход. За съжаление, тези хора ще бъдат най-големите губещи", смята Канани.

Според Поатие зелените политики може да не бъдат чак толкова приоритетни в мандата на новата Европейска комисия, следователно европарламентът - така, както ще изглежда след клетвата на новите депутати, няма да е твърде фокусиран върху тях. И тук отново можем да потърсим връзка - срещу зелените политики - т.е. намаляването на употребата на изкопаеми горива като петрола, са държавите производителки. Нов поглед към Москва и нейните послания, които се прокрадват в наратива на европейските политици с крайнодесни възгледи:

"В момента, когато се прекланяхме пред паметта на героите, донесли свободата на Европа, постигнахме изборни резултати, които буквално поругават тази памет. Те донякъде идват като резултат от това, че има няколко поколения, които изобщо не познават историята или не я разбират. Те нямат никаква представа колко висока цена е платила Европа заради възхода на крайнодясната идеология. И в някакъв смисъл тези изборни резултати се превърнаха в европейския D-Day."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателката на ЦИК Камелия Нейкова

ЦИК обяви имената на българските евродепутати

Председателят на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова обяви имената на новоизбраните 17-те български евродепутати:  Ивайло Вълчев от листата на ИТН Петър Петров Волгин от "Възраждане" Станислав Стоянов от "Възраждане" Рада Лайкова от "Възраждане" Никола Минчев от ПП-ДБ Радан Кънев от ПП-ДБ Христо Петров от ПП-ДБ Андрей Ковачев от..

публикувано на 13.06.24 в 17:25

Тодор Червенков: Това бяха най-мъчителните избори

" Това бяха най-мъчителните избори откакто се занимавам с избори в Лион - от 5-7 години, поради много причини, но главно поради самата сложност на изборния процес , заложена в Кодекса, и поради някои непредвидени обстоятелства на местна почва, които се появиха". Това мнение изказа пред БНР Тодор Червенков – председател на секционна..

публикувано на 12.06.24 в 11:06

ЦИК обявява окончателните резултати от евроизборите

Централната избирателна комисия трябва да обяви окончателните резултати от гласуването в евроизборите и разпределението на мандатите.  Комисията даде срок до 14 ч. кандидатите за членове на Европейския парламент, които са и кандидати за народни представители, да заявят, ако не желаят да бъдат обявени за избрани за евродепутати Обобщена активност..

публикувано на 12.06.24 в 07:20
Председателят на ЕНП Манфред Вебер

Обрат: ЕНП обсъжда отмяна на забраната на коли с бензинови двигатели от 2035 г.

Европейската народна партия смята да обсъди в близките дни идеята за отмяна на забраната на колите с бензиновите двигатели в ЕС от 2035 г. Това заяви пред "Политико" председателят на групата на ЕНП в Европейския парламент Манфред Вебер.  "Забраната беше грешка", сподели той. Отмяната изглежда все по-вероятна предвид надигането на крайната..

публикувано на 11.06.24 в 09:15

ГЕРБ печели вота в Босилеград

ГЕРБ взема най-много гласове  - 70,  при гласуването в секцията в Босилеград, сочат окончателните данни по вота в сръбската община. Втори са ПП-ДБ - с 30. Трети - "Възраждане" с 24.  За пръв път там се гласуваше и с машина, а до урните отидоха 182 сънародници с двойно гражданство. Избор за евродепутати и в Босилеград нямаше поради принципа за..

публикувано на 10.06.24 в 22:52

Около 20 000 българи гласуваха във Великобритания

Окончателните резултати от проведените в неделя избори за български парламент в Обединеното кралство отреждат победа на ПП-ДБ. Голямата изненада и на Острова е партия „Величие“ с трета позиция след „Възраждане“. При по-ниска избирателна активност, както и на много други места, българите дадоха своя глас в 118 избирателни секции на цялата..

публикувано на 10.06.24 в 22:19
Избиратели в избирателна секция в Загреб - 9 юни 2024

Най-ниска е избирателната активност на изборите за ЕП в Хърватия - 21%

Хърватия отчете едва 21% избирателна активност на изборите за Европейски парламент (ЕП). Това е и най-ниската избирателна активност в целия ЕС, предаде АФП. На предпоследно място по ниска избирателна активност е Литва с 28,9 % от избирателите, следвана от България с 31,8%...

публикувано на 10.06.24 в 18:56
Италианският министър-председател Джорджа Мелони говори на пресконференция за изборите за Европейски парламент в централата на

Джорджа Мелони: Гордея се с резултата от евровота

Джорджа Мелони - премиерът на Италия, се превръща в ключова фигура в ЕС, постигайки по-добър изборен резултат от 2022 година - тя спечели евровота с партията си "Италиански братя" с почти 29% от гласовете срещу 26% от парламентарния вот преди две години. На специалния брифинг в хотел "Parco dei principi" в Рим Джорджа Мелони бе посрещната с овации,..

публикувано на 10.06.24 в 18:03

Официални резултати от евровота във Франция: "Национален сбор" с 30 места в ЕП

Френският "Национален сбор" (на Марин Льо Пен), част от групата "Идентичност и демокрация", ще има 30 евродепутати в новия състав на Европейския парламент. Това показват официални неокончателни резултати, публикувани на сайта на ЕП. Листата, водена от председателя на партията Жордан Бардела, спечели вота с 31,37%. Оглавяваната от Валери Айе листа на..

публикувано на 10.06.24 в 16:50

ЕНП печели 186 места в новия Европарламент

Европейската народна партия увеличава местата си с 10 спрямо вота за миналия Европарламент през 2019-та година. Същевременно социалистите и демократите са надолу с 5 мандата. Либералите от "Обнови Европа", които в момента са трети със 79 места, губят значително повече, след като на предишните избори спечелиха 102. Сериозен спад имат и..

публикувано на 10.06.24 в 16:45