30% по-малко са подадените онлайн заявления за гласуване в чужбина спрямо изборите през юни

Стефан Манов: Вървим към витринна демокрация

Има нов принос на ЦИК към теориите за параванна прозрачност, коментира членът на Обществения съвет

| Интервю
Стефан Манов
Снимка: Ани Петрова

Изтича крайният срок за подаване на онлайн заявления за гласуване в чужбина.

38 113 бяха заявленията за изборите през юни, когато се гласуваше в 60 държави.

Събирането на заявления е индикатор на интереса, каза пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет на Централната избирателна комисия.

Данните до този момент сочат спад с 30% спрямо предходните избори, а спрямо по-предходните спадък е с още 20 и няколко процента, обясни той. По думите му, "намалява драстично интересът към изборите", с уговорката, че се разчита на т. нар. "автоматични секции", които се разкриват независимо от заявленията за гласуване.

Легитимността на една власт зависи и от това колко души гласуват, коментира Стефан Манов в предаването "Преди всички". 

"Вървим към витринна демокрация. Демокрация, в която гласуват 25 или 27%, не е функциониращ, жизнен организъм", изрази мнение той.

"Машинното гласуване се случваше добре. Защо има толкова спънки пред него? Защото то не е удобно. Обратно на това, което ще чуете от експерти – че технологията няма значение, не, технологията има значение", подчерта Манов. Той напомни, че когато има само машинен вот, няма възможност гласоподавателят да извади телефона си и да заснеме своя вот, а също, че все още няма категорично решение на ЦИК за параваните за хартиеното гласуване, така че да се вижда горната част на тялото на избирателя и да не е възможно той да използва телефона си за последващо "удостоверяване" на вота.

По въпроса с машините за гласуване, тяхното съхранение и монопола на "Сиела" Манов изтъкна, че този въпрос е "илюстрация на това кое ЦИК не успява да направи", защото "дефицитите във функционирането на ЦИК са трайни".  

"Две години кой създаде звеното за управление на машинното гласуване (заложено през 2022 г. – бел. ред.)? ЦИК продължава да наема на граждански договор двама експерти от БАН. В Изборния кодекс е записано, че ЦИК координира процесите и ги контролира. Хайде да го направи! Не може да викаш като онова овчарче за вълка, а в същото време да не правиш необходимото, разписано в ИК."

"В Изборния кодекс е залегнало и друго изискване – да има публична процедура по извадкова проверка на машините, вече инсталирани, след като са готови за изпращане по секции. Да сте видели някъде да има такова нещо? Всичко се прави за отбиване на номера, показно."

Напоследък ЦИК "съвсем безпардонно" не обсъжда нищо в зала, а провежда т.нар. работни заседания, без камера и звук, отбеляза още той.

"Превръщаме се в параванна демокрация. Нов принос на ЦИК към теориите на политолозите какво значи параванна прозрачност."

Манов отправи критики и за липсата на обучително звено към ЦИК – "училище за избори", чието създаване е било предвидено още преди 8 години.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Малинов

Проф. Светослав Малинов: Има вероятност да се получи нещо по-стабилно от ротационния кабинет

Активността на тези избори ще бъде ниска . С тази прогноза започна коментара си пред БНР политологът проф. Светослав Малинов, ръководител на Катедра "Политология" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Обяснението е много просто. Това са поредните избори, няма нови партии - това е естествено, откъде да се появят, след като трябва да се..

публикувано на 14.10.24 в 16:51
Емилия Милчева

Емилия Милчева: Генезисът на търговията с гласове е в нерешените проблеми на България

Генезисът на купуването и продаването на гласове се крие във всички нерешени проблеми на България , а те са няколко и МВР не може да се справи с това, защото "лекува" последствията .  Коментара направи пред БНР журналистката и политически наблюдател Емилия Милчева и добави: "Знаем как с отписване на дългове и чрез търговци на дрога се влияе за..

публикувано на 10.10.24 в 17:32
проф. Иво Христов

Проф. Иво Христов: Българската политическа система е фарс!

З ащо хората трябва да гласуват? Всяко действие трябва да има цел. Не може да участвате в действие, от което нямате полза. Българският среден избирател не вижда никаква полза. Така коментира очакваната избирателна активност юристът и социолог проф. Иво Христов в интервю пред БНР. "Колкото и да го агитиране, а тя агитацията е доста..

публикувано на 10.10.24 в 13:45
Атанас Радев

Атанас Радев: Никой не иска горещия картоф и да носи ясна политическа отговорност

" Никой не иска да вземе горещия картоф в себе си и да носи ясната политическа отговорност за състоянието на страната ".  Това заяви пред БНР политологът Атанас Радев - председател на Националния младежки форум. Той се надява в новия кабинет да има ясни приоритети за управление. Според него въпросът не е само да има кабинет - въпросът е да..

публикувано на 10.10.24 в 08:29
Акция срещу купения вот в столичен квартал преди местните избори през есента на 2023 г.

Жоро Пенчев: Партиите да се ангажират с честността на вота!

Има доста голямо съвпадение между локациите на акциите и секциите, които през годините са излизали в нашите анализи. Това каза пред БНР Жоро Пенчев от Обединението за честни избори (ОЧИ) за активността на МВР срещу купувачите на гласове и припокриването с рисковите секции. Операции на МВР срещу купуването на гласове на различни места..

публикувано на 09.10.24 в 08:45
Андрей Райчев

Андрей Райчев: Седмите избори ще са съвсем друг вид

Седмите избори ще са съвсем друг вид, 6-те дотук много си приличаха . Това каза пред БНР социологът Андрей Райчев в коментар за предстоящите на 27-и октомври предсрочни парламентарни избори. "Сега ще са съвсем друг избори. Много е напрегнато, много по-озлобено е всичко, народът ръмжи съвсем истински, не в целостта си, а в горната си част -..

публикувано на 08.10.24 в 15:12
Адвокат Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Няма да издържат в съда доказателствата, събрани срещу Джейхан Ибрямов

Не са законни доказателствата, събрани   по случая с Джейхан Ибрямов , защото не може да се води наказателно производство срещу депутат и кандидат за такъв, без да му е свален имунитетът и от ЦИК, и от НС , а първите действия срещу него са извършени преди това. Това каза пред БНР адвокат Михаил Екимджиев,  основател на Асоциацията за европейска..

публикувано на 07.10.24 в 17:52
Андрей Янкулов

Андрей Янкулов: Противозаконно е оставянето в ареста на Джейхан Ибрямов

Противозаконно е оставянето в ареста на Джейхан Ибрямов .  Това мнение изказа пред БНР Андрей Янкулов, старши правен експерт в Антикорупционния фонд (АКФ), като обясни, че въпросът дали лицето да бъде с имунитет се решава от парламента или неговия председател , а съдът се произнася при вече свален имунитет , тъй като няма никакво отношение по..

публикувано на 07.10.24 в 16:31
Проф. Милена Стефанова

Проф. Милена Стефанова: Необходим е дебат, за да се привлече вниманието на избирателите

С нетърпения очаквам последната седмица на предизборната кампания, защото ситуацията е една и съща, но не виждам до момента дебати между лидерите и дискусиите. Партиите не могат с нищо да спечелят вниманието на хората, каза  в интервю пред БНР политологът проф. Милена Стефанова, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". "Трябва да се намери..

публикувано на 07.10.24 в 14:01