Проф. Милена Стефанова: Необходим е дебат, за да се привлече вниманието на избирателите

"Трябва ни стабилно НС, за да излъчи стабилна изпълнителна власт и институциите да заработят"

| Интервю
Проф. Милена Стефанова
Снимка: Савина Спасова

С нетърпения очаквам последната седмица на предизборната кампания, защото ситуацията е една и съща, но не виждам до момента дебати между лидерите и дискусиите. Партиите не могат с нищо да спечелят вниманието на хората, каза в интервю пред БНР политологът проф. Милена Стефанова, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".

"Трябва да се намери начин да се предизвика интересът на избирателите. Мисля, че в последната седмица ще се опитат да предизвикат интереса, иска ми се национален дебат, но да не включва традиционните послания. Нека ги чуем, какво биха направили – първо, второ, трето и с кой. И ето такива неща биха спечелили вниманието на избирателите", коментира проф. Стефанова в предаването "12+3".

Според нея с акцията днес в София на СДВР и арестите показва, че МВР стремят да неутрализират това негативно и престъпно явление, като купуването и продаването на гласовете на хората.

В столицата тя посочи, че рисковите места са кварталите Суходол и "Христо Ботев", а в страната, изследвания показват, че има толкова много рискови места и там е интересно какво се случва.

Задържаха 10 души за купуване на гласове в столичния кв. "Христо Ботев"

Проф. Стефанова коментира защо трябва да се гласува и да бъде висока изборната активност:

"Колкото повече хора гласуват, толкова пада купеният вот. Като гласуваме повече и не продаваме гласовете си, толкова по-малка е тежестта на купения вот и той губи значение. По-висока избирателна активност, защото няма да се свали прагът от 4% в реални гласове. Третата причина да се гласува е да има легитимност на институцията и зависи от високата избирателна активност. И колкото по-малко са партиите в НС, толкова по-лесно ще се формира коалиция за управление."

Политологът препоръча на мислим самостоятелно и да не чакаме месия, който ще ни оправи за 800 дни.

"Трябва ни стабилно НС, за да излъчи стабилна изпълнителна власт и институциите да заработят. Ще има опити за въздействие върху институции и ако контролните институции не заработят, няма да се отървем. Има инспекторати и механизми, които законодателят е предвидил, все пак сме страна членка ЕС, тези институции са в паника, страх и не работят, завладени са. Трябва стабилна парламента демокрация и правителство, което знае, как се управлява, а не правителство от експерти, доведени отнякъде, трябва ясен план и контролните институции да заработят", каза е проф. Милена Стефанов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Райчев

Андрей Райчев: Седмите избори ще са съвсем друг вид

Седмите избори ще са съвсем друг вид, 6-те дотук много си приличаха . Това каза пред БНР социологът Андрей Райчев в коментар за предстоящите на 27-и октомври предсрочни парламентарни избори. "Сега ще са съвсем друг избори. Много е напрегнато, много по-озлобено е всичко, народът ръмжи съвсем истински, не в целостта си, а в горната си част -..

публикувано на 08.10.24 в 15:12
Адвокат Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Няма да издържат в съда доказателствата, събрани срещу Джейхан Ибрямов

Не са законни доказателствата, събрани   по случая с Джейхан Ибрямов , защото не може да се води наказателно производство срещу депутат и кандидат за такъв, без да му е свален имунитетът и от ЦИК, и от НС , а първите действия срещу него са извършени преди това. Това каза пред БНР адвокат Михаил Екимджиев,  основател на Асоциацията за европейска..

публикувано на 07.10.24 в 17:52
Андрей Янкулов

Андрей Янкулов: Противозаконно е оставянето в ареста на Джейхан Ибрямов

Противозаконно е оставянето в ареста на Джейхан Ибрямов .  Това мнение изказа пред БНР Андрей Янкулов, старши правен експерт в Антикорупционния фонд (АКФ), като обясни, че въпросът дали лицето да бъде с имунитет се решава от парламента или неговия председател , а съдът се произнася при вече свален имунитет , тъй като няма никакво отношение по..

публикувано на 07.10.24 в 16:31
Александър Христов

Доц. Александър Христов: Раздават се последните карти и играта свършва

Нямаме какво да избираме. Политическите сили не показват и не казват какво ще направят, конкретни решения не предлагат, коментира доц. Александър Христов от Центъра за анализи и кризисни комуникации в навечерието на с едмите поред предсрочни парламентарни избори у нас. Духът на парламентаризма спада заради често сменящите се парламенти и безкрайните..

публикувано на 07.10.24 в 09:05
Росица Матева

Росица Матева: Свалянето на имунитета на кандидат-депутат не е проблем за провеждането на избори

Свалянето на имунитета на кандидат-депутат не е проблем за провеждането на избори . Това заяви пред БНР Росица Матева, заместник-председател и говорител на Централната избирателна комисия (ЦИК), като обясни, че не за първи път по време на кампания преди различни видове избори от ЦИК е искано разрешение за привличане като обвиняем или за задържане на..

публикувано на 06.10.24 в 10:29
Пламена Игнатова

Пламена Игнатова: Не за пръв път службите играят важна роля по време на избори

"Нещо интересно каза Чакъров (Джевдет Чакъров – бел. ред.) - че ситуацията никак не е за подценяване. Има силно напрежение сред привържениците на ДПС – Доган . Предстои да видим дали то ще ескалира към нещо повече от гладна стачка ." Това каза пред БНР журналистът Пламена Игнатова от Клуб Z относно случая със сваления имунитет на Джейхан..

публикувано на 04.10.24 в 10:30
Биршен Ибрямова

Биршен Ибрямова: С това няма да се приключи, до изборите има още 20 дни

Ще продължа моята гладна стачка до освобождаването на съпруга ми. Ще го правя до тогава, докато ми стигат физическите сили. Това заяви пред БНР съпругата на независимия депутат Джейхан Ибрямов – Биршен. Кандидат-депутатът е задържан за 72 часа под стража, след като снеха имунитета му. От становището, с което председателят на парламента Рая..

публикувано на 04.10.24 в 10:10
Мила Минева

Мила Минева: Малко партии говорят съдържателно, още по-малко - за бъдещето

Много малко от партиите говорят съдържателно, а още по-малко от тях говорят за бъдещето . В момента, в който започнем да се занимаваме с проблемите, които хората имат, които искат да чуят, адресирани от политиците, тогава може би ще имаме и мобилизация за гласуване. Това коментира пред БНР Мила Минева – преподавател в Катедра "Социология"..

публикувано на 04.10.24 в 09:24

Любомир Стефанов: Изходът от кризата е истинско коалиционно управление

Партиите влизат в поредната предизборна кампания без сериозна промяна в поведението си. Липсват лидерските дебати, политиците ни не се обръщат към гражданите с идеята да мобилизират широка подкрепа, а разчитат на свиващи се, но верни ядра. Това коментира за Радио Стара Загора политологът Любомир Стефанов. Той каза, че вижда плахи сигнали за..

публикувано на 03.10.24 в 13:00
Георги Киряков

Партиите не предлагат нищо по-различно от предходните кампании

С намаляване на броя на гласуващите по съвест ще се увеличава делът на купения вот. За това предупреди политическия анализатор Георги Кириаков. По думите му партиите в тази кампания не могат да предложат нищо по-различно от предходните няколко вота. „Кампанията е скучна, защото партиите няма какво да предложат по-различно от това което..

публикувано на 02.10.24 в 09:20