"В България няма достатъчно добро разбиране за това как една изборна администрация трябва да работи, при положение че вече има доста високо ниво на технологии в изборния процес. Друг проблем е силното партизиране и политизиране на изборния процес - като се започне от съставянето на ЦИК, липсата на експертни звена в нея, а тя е съставена само на партиен принцип".
Този коментар направи пред БНР политологът Даниел Стефанов, експерт по изборни практики, във връзка с решението на Централната избирателна комисия на изборите на 14 ноември всички разписки от машинното гласуване да се броят ръчно от членовете на секционните комисии. Според него този въпрос е силно експертен и не трябва да се решава на базата на партийно гласуване (партийните квоти в ЦИК - б.р.):
"Експертността трябва да остане в ЦИК, тя трябва да бъде свободна да взема адекватни експертни решения, а не различни политически партии да вземат решения в движение".
"Много от членовете на ЦИК се учат в движение, експертизата им не е на достатъчно ниво", коментира журналистката Мира Баджева.
Стефанов определи технологиите в изборния процес като черна кутия и само хора с технологични познания могат да разберат какво става в нея:
"Избирателната комисия трябва да постави много ясни изисквания към машините и към софтуера, да направи процедури. Това са гаранциите за честни избори при технологичните елементи в изборния процес. Това е входът на черната кутия. Когато първата стъпка за прозрачност и ясни процедури е направена, тогава можем да отидем на изхода на черната кутия и да сравним резултатите между единия носител на вота, която е флашката, и другия носител на вота - хартиената разпечатка".
Той обясни, че такъв одит на резултата обикновено се прави от други хора, извън секционните комисии, които публично броят тези разпечатки - пред медии, наблюдатели и т.н.:
"Целта на това броене е да покаже, че машината отчита вярно това, което всеки от нас е натиснал на екрана. ЦИК трябва да напише ясни правила и процедури какво се случва в ситуации на съвпадение или на разминаване между резултатите. Нито сега, нито на предходните избори има разписана такава процедура".
Политологът подчерта, че целта на това броене на разписките е да повиши общественото доверие в изборния процес и най-вече в използването на машините, а то се получава обратното:
"Има нужда от такъв одит, но той трябва да е направен по друг начин, така че ние да получим по-високо доверие".
Според Мира Баджева доверието в крайния резултат от изборите ще бъде разклатено:
"За партиите, които са на раба, е изгодно, защото ще им е алиби, че са им откраднати гласове. Ще има и мотив за обжалване. ... Трябва да има контрол и е нужен регламент от ЦИК какво ще се случи, ако има различни резултати от машинното отчитане и от преброените разписки".
Интервюто на Диана Янкулова с Мира Баджева и Даниел Стефанов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Приключи изборният ден в Сливенска област. Няма изборни секции, в които гласуването да продължава над обявения краен час – 20.00 часа. Първите изборни книжа и протоколи се вече са обработени. СИК-вете предават документите си в спортна зала „Васил Левски“ в Сливен. Изборният ден приключи с пет развалени изборни машини в областта, съобщи говорителят..
При нашите условия и обстоятелства, след толкова избори за последните години и почти еднаквия резултат – фрагментиран български парламент, може би трябва да се провежда балотаж с партиите, минали 4-процентния праг за Народно събрание, за да може победителят да управлява спокойно. Това предложение изложи пред БНР-Радио София коментаторът..
До края на деня всички 31 Районни избирателни комисии трябва да предадат в ЦИК протоколите от гласуването в неделя за повторна проверка. След отстраняване на така наречените несъответствия ЦИК ще обяви в сряда окончателните резултатите от вота за българските представители в Европейският парламент - като проценти и разпределени мандати, а в четвъртък и..
Седем политически партии и коалиции ще влязат в 50-ото Народно събрание, показват междинни данни на Централната избирателна комисия при обработени 97,03% от секционните избирателни протоколи. Това са ГЕРБ-СДС, ДПС, ПП-ДБ, "Възраждане", "БСП за България", ИТН и ПП "Величие". Коалицията ГЕРБ-СДС е първа политическа сила в проведените..
Христо Иванов съобщи на брифинг днес, че подава оставка като лидер на "Да, България": "Считаме, че този резултат за партиите от нашата коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България" изисква сам по себе си поемането на лидерска отговорност, поради което аз си подадох оставката и колегите подкрепиха това решение". При обработени..
6 места ще има България в политическата група на Европейската народна партия в Европарламента, сочи оповестеният екзитпол за страната ни. По всяка вероятност 5 от тях ще са на ГЕРБ-СДС и 1 на ДБ. Веднага след това идват евродепутатите ни в "Обнови Европа" - 5 на брой, от които 3-ма от ДПС и 2-ма от ПП. Двама български евродепутати ще..
Изборният ден на сънародниците ни в Неапол върви спокойно. Още с отварянето на секцията е имало желаещи да гласуват . " В момента работим на пълни обороти " - каза за Радио България Мая Падешка. Тя е член на секционната избирателна комисия, която се намира в сградата на Българското консулство в Неапол. "Има хора, които..
Когато машините бяха нещо ново в изборния ден, много хора от любопитство пробваха. Днес обаче 90 на сто гласуват с бюлетини. Това съобщи пред БНР-Радио София Ралица Костова – председател на 26-а СИК в 15-о средно училище в столичния квартал "Надежда 2".“ Изборите там текат нормално, без проблеми. До 10 часа са гласували около 50 души -..
Очакваната избирателна активност на изборите на 9 юни е 40,2% и е съизмерима с предишните избори за Народно събрание. В сравнение с началото на предизборната кампания няма драстично разместване на партиите като възможност да участват в българския парламент и като численост на своите представители. Това показват електоралните нагласи според..
За какво да внимаваме в изборния ден - схеми, измами, сигнали, машини, проблемни секции и райони? Къде са проблемите в избирателните секции? Подробности разказа Марио Русинов от Обединение за честни избори . "Има много богата палитра от различни видове изборни нарушения и измами . Това, което бих препоръчал да следите най-вече са следните..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.