Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приоритетен ще е резултатът, който дава машината след края на изборния ден

Цветозар Томов: Броенето на разписките от машините е риск за изборния процес

Тази процедура обезсмисля машинния вот, ще предложа да се отмени

Цветозар Томов
Снимка: БГНЕС

"Аз съм твърдо против решението за броене на разписките от машините за гласуване. Това е риск за изборния процес". Това каза пред БНР Цветозар Томов, заместник-председател на ЦИК и говорител на комисията. Той уточни, че не е присъствал на заседанието, когато е гласувано да бъде вписана тази процедура в методическите указания за машинното гласуване на изборите на 14 ноември. Томов заяви, че би призовал колегите си в ЦИК да отменят това решение.

По думите му това решение може да създаде много проблеми на секционните избирателни комисии в деня на изборите при броенето на гласовете - обърквания, грешки:

"Всички досегашни контролни проверки на разписките от машинното гласуване не са дали индикация за зловреден софтуер или грешки при машинното броене. Грешките, които са отчитани, са човешки".

Той подчерта, че тази процедура обезсмисля машинното гласуване:

"Главното му предимство е да имаме отчетен резултат без човешка намеса, която винаги е по-ненадеждна и в много случаи е манипулативна. Получава се абсурд - хвърляме пари да въведем машинен вот, а се връщаме към технология на проверка на резултат с ръчно броене. Това е все едно да си купите автомобил и да го бутате, вместо да го включите да се движи с двигателя, който има".

Томов беше категоричен, че приоритетен ще е резултатът, който дава машината след края на изборния ден. Машинният протокол е официалният документ - това е записано в Изборния кодекс:

"Досега грешка в машинното отчитане на резултатите не сме засичали. Ако има грешки, те ще са при ръчното броене на разписките". 

Според него основният аргумент за броене на контролните разписки може да бъде свързан единствено с евентуално опасение от внедряване на зловреден софтуер в машините и в резултат на това да е компрометирано отчитането на резултатите:

"Проверката на една такава хипотеза обаче изобщо не изисква да се броят всички разписки от всички избирателни секции, което е огромно натоварване на комисиите. Достатъчно е да се направи една извадка за контролна проверка".

Към момента Централната избирателна комисия е обявила разкриване на 753 секции за гласуване зад граница за изборите на 14 ноември, 208 ще са секциите с по две машини в чужбина. 

Цветозар Томов изказа мнение, че заради силната Covid вълна са необходими още мерки за начина на гласуване на хората, защото има много карантинирани и изолирани граждани и притеснението е дали ще има достатъчно мобилни урни.

Интервюто на Явор Стаматов с Цветозар Томов в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министерство на земеделието

Земеделското министерство на среща с търговските вериги за проектозакона за доставки на храни

Приключват срещите, на които Министерството на земеделието представя проектозакона за веригата на доставки на храни пред представителите на заинтересовани организации. Последната среща е днес с представители на търговските вериги. След това браншовите организации и търговците ще разполагат с една седмица, за да изпратят бележки с..

публикувано на 21.03.25 в 07:44
Лидерът на МЕЧ Радостин Василев в НС.

ПГ на МЕЧ се разпадна, Василев вече не е зам.-председател на НС

Парламентарната група на МЕЧ се разпадна. След гласуването на бюджета председателят на парламента Наталия Киселова анонсира, че депутатът Самуил Борисов Славов е освободен, след като сам подаде оставка, с което останалите народни представители стават независими. Това налага лидерът на партията Радостин Василев вече да не е заместник-председател..

публикувано на 21.03.25 в 07:35

След бюджетен маратон в НС: Депутатите одобриха парите на държавата

На продължило близо денонощие заседание депутатите приеха бюджета на държавата за тази година. В него са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд., което прави дефицит от 6 милиарда лева. В план-сметката са включени 1077 лева минимална заплата и увеличение на възнагражденията в сектор Сигурност с 50%. 5 на сто..

публикувано на 21.03.25 в 07:28

ЕС: Украйна и асоциираните партньори ще могат да използват механизъм за превъоръжаването си

Украйна, както и асоциираните партньори на ЕС, ще могат участват в механизма SAFE - "Действие за сигурност на Европа". По него страните членки ще могат да вземат заеми за своето преъоръжаване. Това обяви председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен след края на Европейския съвет, който приключи, макар че бе предвидено да продължи и днес...

публикувано на 21.03.25 в 02:23

Дискусиите по второто четене на бюджета продължават вече часове наред

Часове наред продължават дискусиите по държавния бюджет на второ четене в Народното събрание. От "Има такъв народ" настояват два милиона лева от парите за Конституционния съд да бъдат насочени към детско здравеопазване, а от "Възраждане" получиха обещание за един милион лева за старозагорската болница.  Искане за намаляване на лимита на нов..

публикувано на 21.03.25 в 02:17
Теменужка Петкова

Ще бъдат осигурени 1 милион лв. за център за лечение на инсулти в болница в Стара Загора

Финансовият министър Теменужка Петкова "намери" 1 милион лева за изграждане на център за лечение на хора с инсулт към старозагорската болница "Професор Стоян Киркович". Предложението за изграждането на центъра е на партията "Възраждане" и е с искане за 5 милиона лева. От трибуната на Народното събрание, където се обсъжда на второ четене..

публикувано на 20.03.25 в 22:23
Мария Бакалова

Мария Бакалова и Георги Дюлгеров откриха 23-тото издание на "София филм фест на брега"

В Бургас пред препълнена кинозала Мария Бакалова и режисьорът Георги Дюлгеров откриха 23-тото издание на "София филм фест на брега". С премиера на многократно награждавания български филм "Триумф" започна програмата на фестивала. За създателите на филма Петър Вълчанов и Кристина Грозева, Мария Бакалова заяви, че са режисьори от световна величина...

публикувано на 20.03.25 в 22:16