Всъщност той се казва Велислав Бонев. Но когато научим историята му, неговият образ някак от само себе си се преплита в съзнанието с образа на онзи, другия, героя от американските екшъни – прословутия Джеймс Бонд.
Родом е от Русе. От малък се увлича по бойните спортове. Другата страст в живота му е морето. Завършва Висшето военноморско училище във Варна, а после кандидатства в Българския морски флот, но се оказва, че за неговата специалност места няма. „Не съм от онези, които застават на колене в такива случаи, затова реших да пробвам в чужбина.” Така след демократичните промени от 1989 г. Велислав напуска родината с идеята да стигне до Америка. Съдбата обаче го отвежда във Виена, където той започва работа като охранител. Днес Бонев е собственик на авторитетна фирма в сферата на сигурността, базирана в Европа и развиваща дейност в различни точки на света. Зад гърба си има дългогодишен опит в държавния и частния охранителен сектор. Грижи се за безопасността на видни политици, бизнесмени, фигури от шоу бизнеса. Сред клиентите му са Герхард Шрьодер, Марая Кери, „Симпли Ред”, „Тейк дет”. В момента, в който се срещаме с Велислав Бонев, той е в България, където води курс в сферата на сигурността за служители на Военна полиция. В работата си е разчупен и комбинативен. Твърди, че в критичен момент всеки предмет от обкръжението ни може да се превърне в оръжие за самоотбрана, дори една обикновена фонокарта. Ето как оценява Велислав Бонев професионалния си път:
Думите му се потвърждават от добрите референции за дейността му:
Специализирали сме се в решаването на особени задания. Развиваме охранителна дейност при специални случаи, разследване и детективска дейност, обучаваме хора в 12 държави, подпомагаме фирми, развиващи дейност в Източна Европа и в Африка, в кризисни региони.
Кое за Велислав Бонев е най-голямото предизвикателство в кариерата му?
Може би да вляза в този бранш и да стана фактор в него, защото през целия си път чувах, че това няма да стане, че не е възможно. Както и предвид факта, че съм от България. При българите има една поляризация. От една страна имаме таланти, които не се забелязват, а от друга хора, които са професионални лъжци, крадци, нелоялни в бизнеса. И за съжаление в чужбина обликът на българина е такъв – факт, който не можем да избегнем. За да се построи нещо, е необходимо много градивна енергия и време, а ако искаме да го разрушим, това става много бързо.
Работата на охранителя е тежка и отговорна, но и тук не може без онези забавни истории, над които човек обича да се посмее с приятели:
Някъде 15 години назад, при първите ми стъпки в по-високото ниво на сигурност имахме масово мероприятие с театрални представления. На едно атрактивно представление с мечки и мечкари един от мечкарите изведнъж извади вериги и скочи към публиката. След това се появи още един. Реших, че има проблем и веднага взех отношение. Навързах единия, втория, наслагах ги на земята. Подадох сигнал за помощ от колегите, но никой не се притече. Стоят отстрани и се смеят, публиката също. Оказа се, че по традиция на това представление мечкарите скачали към публиката. Но когато човек не е запознат с местните традиции, може да разруши едно мероприятие. След това много се смяхме, а хората от телевизията казаха, че съм допринесъл за цялостното шоу.
Въпреки тежката си професия в личния живот Велислав е много весел човек:
Интересното, веселото, приятното балансира. Иначе нервната система не може да издържи на напрежението. От филмите хората получават представа за нашата професия повече като за шоу. Когато обаче един проблем се развива директно пред някого, и човек попада, ако мога да се изразя, „във филма на собствения си живот”, шокът е изключително голям. А нашата работа е да решаваме проблемите на хората – отвличане на деца, изчезнали хора, заплахи за атентати и т.н., неща, които в реалността не изглеждат по същия начин, както във филмите.
Снимки: личен архив
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..