Атанас Скатов се завърна за две седмици в родната България от Хималаите, където за 78 дни той участва в 3 експедиции до осемхилядниците Анапурна, Дхаулагири и Макалу и успя да изкачи два от тях. Това поредно приключение бе част от проекта му за скоростно изкачване на 14-те най-високи върхове на планетата над 8000 метра без консумация на храна от животински произход, или като веган. Целта на експеримента е да докаже, че силата на човешкия дух и възможностите на човешкото тяло преминават значително отвъд онази граница, която ние, хората, сме им определили. С планинарство Скатов се занимава от 2010 г., с алпинизъм – от 2012 г, когато стартира първият от веганските му проекти, които вървят паралелно – за изкачване на първенците на седемте континента. Вече можем да се гордеем, че българин веган е погледнал към света от най-високите върхове на шест континента – Африка, Европа, Южна Америка, Азия, Австралия и Океания и Антарктида. Наско става веган преди четири години и половина в търсене на оптималния баланс между изхранването като начин за поддържане на човешкия организъм и опазването на природата. За начина си на хранене казва: „Малко е краен, но за мен е важно да проверя как той се отразява на човешкия организъм. Трудно е да се намира качествена веганска храна. На експедиция е още по-трудно”. Затова при всяко пътуване задължително носи в багажа си специална храна – лиофилизирани храни, ядки, конопено семе, растителни протеини – оризови и грахови, витамини, минерали. След всяко завръщане преминава пълни кръвни и функционални изследвания и изследвания на вътрешните органи, които до този момент показват, че организмът му продължава да функционира перфектно.
Този път, за щастие, Анапурна не е взела нито една жертва. От цялата група само един кореец полетял в 10-метрова цепнатина, но се разминал с навехнат крак. След Анапурна, Атанас Скатов атакува Дхаулагири, обаче:
Там направихме грешка, че тръгнахме много късно вечерта от последния лагер – в 24 часа вместо в 19 часа, за да имаме време да стигнем до върха. По обяд стигнахме до 7 900 м, на около 250 м под върха. Времето се развали, изви се ураганен вятър и колкото и да ми беше мъчно, слязох надолу. Другите бяха слезли преди това. Доста се двоумих, дали да тръгна сам нагоре. Но теренът е много труден и при тези климатични условия рискът беше прекалено голям.
В крайна сметка, едно от качествата на добрия алпинист е умението трезво да преценява ситуацията и да не поставя живота си на карта в името на победата на всяка цена. И като подарък – третият осемхилядник в тази експедиция – Макалу, се оказва по-гостоприемен. След една нощувка в базовия лагер на 23 май Скатов стъпва на петия по височина връх на планетата, или 8481 м, този път с още един българин – опитния алпинист Боян Петров, който е диабетик. По пътя си има шанса да се срещне и една от атракциите в алпинизма – испанския дърводелец Карлос Сория, който започва да катери на около 60-годишна възраст. А днес, на 77 години има зад гърба си 13 осемхилядници. Той казва, че има ли желание, полага ли човек нужния труд, всичко се сбъдва, невъзможни неща няма, разказва Наско. Интересно ми беше да разбера по какъв начин протича подготовката за експедиция на един непрофесионален алпинист като Скатов. Ето какво ми отговори той:
Аз вече 4 години – от 2012 г., тренирам почти всеки ден, като практикувам различни спортни дейности. Освен че ходя в планината редовно с тежка раница, карам колело – планинско и шосейно, плувам, бягам, катеря се, с йога се занимавам. Сега за първи път не съм тренирал, но сега в момента съм във възстановителен период.
След двете седмици почивка на родна земя, Скатов отново отлетя. Вече е в Исламабад, Пакистан, откъдето ще се насочи към осемхилядниците Гашербрум 1 и Гашербрум 2.
Снимки: личен архив
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..