Помните ли как в детството си нетърпеливо подавахте книжката, за да ви почетат приказки за далечни страни с чудновати истории, чрез които опознавахте света? За възпитаниците на Жени Попова такава далечна страна отвъд безчет планини, морета, та дори и океан, е България, където препуска на рогатия си кон юнакът със звезда на челото, а уж глуповатият селянин Петър с хитрост се измъква от всякакви заплетени ситуации. Жени живее със съпруга си в Торонто, Канада, от 10 години. Там се ражда детето й, а после на бял свят се появява и детската Академия за познание „Родна стряха“. Това е нейният принос в приобщаването на българчетата в Торонто към българската култура.
Сега децата с вълнение се подготвят за посрещането на 24 май – Деня на българската просвета. На тържество, организирано от „Родна стряха“, те ще представят на свои връстници – румънчета, гърчета, русначета, драматизации на български народни приказки. Приказките са преведени на английски език от българските деца по специален проект – конкурс за превод на българска народна приказка, и ще бъдат издадени в книжка. Така децата не само опознават, но и популяризират богатството на българския фолклор. Дори да са с канадско гражданство, нашите деца трябва да чувстват своята принадлежност към българския род и да бъдат възпитавани в любов към България, убедена е Жени. За своята Академия за познание разказва:
Нейната академия се ползва с популярност сред 25-хилядната българска общност в Торонто и околностите. Това оправдава огромната любов, всеотдайност и енергия, които Жени влага в своето начинание. За да присъстват, някои деца пътуват повече време, отколкото траят самите занятия. Решението за проекта не се ражда случайно:
Идеята никога не се е зараждала. Тя винаги е била вътре в мен. В България бях логопед. Завършила съм и психология. Винаги съм работила с деца. Когато дойдох тук, нямаше начин да не се занимавам с деца – това е всичко, което аз съм – твърди Жени. Мотивира я това, че:
Тази работа учи възрастния да гледа на детето като личност и да се върне обратно в своето детство, а така също да се обърне към корените си, за да може да предаде своето познание на тези деца тук, в Канада. Те са изключително любопитни за нашата култура. Някои от тях не са стъпвали в България, заради огромните разстояния. Но те търсят връзката с родината.
В Канада от години се отбелязва Европейският ден на езиците. Миналата година благодарение на Жени Попова и „Родна стряха“ България се включи в инициативата за първи път. Сега предстои още по-широко участие:
Тази година „Родна стряха“, освен че ще участва със собствено събитие, е поканена и в обща проява, организирана от Гьоте-институт в Торонто. В рамките на българското представяне през целия ден ще има 20-минутни обучителни сеанси по български език за канадци. Уроците ще водя аз. Разбира се, хората ще се запознаят с елементарни неща – как е на български „Здравей!“, „Как си?“. Това са игрови модели за възрастни, чрез които те ще научат интересни неща и за нашата култура. Българският език ще бъде представен наред с румънския и македонския – езиците на нашите съседи, които от години участват в това събитие. А ние ще имаме възможност да даваме уроци на канадците за първа година.
Снимки: личен архивПродължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..