Имаш нужда да отпуснеш за малко юздите на всекидневието, да презаредиш батериите с нещо непознато, неизпитано? Или по принцип живееш на макс и те влече екстремното? Грабвай спортния екип и доброто настроение и сподели емоцията на Extreme Fest в София – фестивалът, който събира на едно място най-популярните екстремни спортове. Тази година той ще се проведе за четвърти път – на 22 и 23 септември, в столичната Княжеска градина и ул. „Гурко“, като част от инициативата “София – Европейска столица на спорта 2018“.
Както винаги, фестивалът ще привлече от най-малките деца, водени от родителите си, до хора на пенсионна възраст, които не се отказват от активния начин на живот, казва алпинистът Дойчин Боянов, който е част от организаторския екип. Дойчин е добре известен с неговите изкачвания на Еверест (без кислород), Нанга Парбат, премиерните изкачвания на върхове на Антарктида по време на българските антарктически експедиции и редица други върхове. Ето какво научихме от него за основните акценти на фестивала тази година:
Целият фестивал е насочен към това всеки, който желае да опита която и да е от дейностите, експонирани тези два дни, да има възможност да се включи в бънджи скокове, скоростен алпийски тролей, занимания по йога, изпробване на различни видове електрически велосипеди и автомобили, баскетбол, скейтборд, лонгборд, ролери – всички тези дейности, с които младежите се увличат през последните години.
Да! Йога в различните й разновидности също е сред активностите, които ще бъдат представени на феста – хатха йога, ащанга йога, виняса флоу…! Не бързайте да се учудвате, защото, както обяснява Дойчин Боянов:
Йога намира място във всеки един спорт в общата му подготовка. Особено това се отнася за спортовете, в които са необходими гъвкавост и съсредоточаване.
Друга атракция на фестивала ще са демонстрациите по хип-хоп и брейк. Част от посетителите ще имат възможност да направят първите си стъпки в дрифта. Дойчин Боянов пък ще отговаря за бънджи скоковете и алпийския тролей, или, иначе казано, спускането по въже. Въжето е вързано в двата края под наклон, като по въздушна линия чрез това въже хората преминават от една точка до друга с контролирана скорост, обяснява алпинистът. Този вид екстремно изживяване се предпочита предимно от деца, но ако възрастните се решат, и техните желания ще бъдат удовлетворени, уверява Дойчин Боянов.
Що се отнася до бънджи скоковете, по думите му:
Бънджи скокове в България се правят от 1991 г. България е една от страните, в които тази дейност е много развита. Бих казал, че в това отношение сме не само на едно от водещите места в Европа, но и в света. За това благоприятстват в голяма степен условията, които съществуват в нашата страна. Ние ще провеждаме такива скокове от кран с височина 50 метра от специално приготвена платформа, която е конструирана за тази цел. Доста е атрактивно и провокативно. Могат да се включат хора на всякаква възраст. Децата трябва да са придружени от родителите си или да имат разрешение от тях, уточнява Дойчин, като добавя, че бънджи скокове ще могат да се правят както самостоятелно, така и в тандем.
Очертава се един изключителен уикенд в София, зареден с много адреналин!
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..