Симфоничният оркестър на Българското национално радио Ви кани да споделите красотата на любими руски валсове в концерта на 7 декември от 19:30 часа в зала „България“. Под диригентството на Марк Кадин ще прозвучат: Валс-фантазия от Глинка, Валсове из балетите - „Лебедово езеро“, „Лешникотрошачката“ и „Спящата красавица“ от Чайковски, Концертен валс № 1 от Глазунов, Пушкински валс №2 от Прокофиев, Валс из музиката към филма „Първият ешелон“ от Шостакович, Валс из Музикални илюстрации към повестта на Пушкин „Виелица“ от Свиридов, Валс из балета „Анюта“ от Гаврилин, Концертен валс от Дунаевски и Валс из музиката към драмата на Лермонтов „Маскарад“ от Хачатурян.
В Русия, валсът първоначално е смятан за неморален. В ръководство по танц от 1825 г. се казва: „Този танц, в който, както е добре известно, лицата от двата пола се въртят и се приближават, изисква правилна грижа..., да не танцуват толкова близо един до друг, че да обидят благоприличието.” Но руската аристокрация в средата на XIX век, не по-малко от Хабсбургската във Виена, е обичала разкоша, кринолините, баловете, приемите... И не случайно, 10 поредни години (от 1856 до 1865) в Санкт Петербург е идвал „Кралят на валса“ - Йохан Щраус-син, за да представя шедьоврите си пред „бомонда“ в залите на императорския дворец и в увеселителните павилиони по гарите на първата руска пътническа железопътна линия от столицата до Павловск. Валсът скоро става любим жанр на руските композитори от същата епоха и достига своя връх с блестящи образци в творчеството на Пьотр Илич Чайковски - от инструменталните му пиеси до симфониите, оперите и балетите.
Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4), на касата на „Кантус Фирмус“ в зала „България“ и онлайн на ticketsbg.com
На 20 февруари от 19:00 часа в Първо студио на БНР в София, Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов ще представи уникалния концерт „Приказки за малки и големи“ . Вдъхновяващият проект отваря врати за младите таланти в света на българския фолклор. На сцената на емблематичното студио те ще се срещнат със своите..
На 7 февруари от 19 часа в зала „България“ Радиосимфониците с диригент Константин Илиевски ще представят следващата си програма „Любов и драми“. Концертът ще започне с „Поема на екстаза“ от Александър Скрябин и традиционно с творба от български композитор „Нестинарско хоро“ от Марин Големинов . Симфоничната „Поема на..
Проектът „Биг бенд джаз академия“ е с почти 10-годишна история. Създаден е от диригента на Биг бенда на БНР Антони Дончев и продуцента Мая Райкова . Има мисията и сериозната отговорност да се подкрепят новите поколения автори, певци, инструменталисти. Идеята е в ежегодни концерти да се представя новата генерация в джаза. Вече няколко години..
Заповядайте на втория концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на БНР с гост-диригент Константин Добройков . Програмата ще започне с Токата от Димитър Ненов (оркестрация Лазар Николов). Можем в началото да направим своеобразен мост между откриващата и финалната творба с думите на..
На 5 февруари от 19 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта „ Петолиния и вдъхновения“ – проект на композитора Костадин Генчев , който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Вдъхновен от идеята за диалог между двете традиции, Генчев създава музикална тъкан, в която контрастни, но естествено..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..