Конкурсът “Концертино Прага”, който се организира от Чешкото радио от 54 години насам, е едно от най-тежките изпитания за младите изпълнители, които се осмеляват да участват в него. Конкурсът допуска млади музиканти до 16-годишна възраст от всички страни-членки на EBU и за да стигне до същинския му етап, всеки един от тях трябва да премине предварителна селекция на национално ниво. Следват записи в студио на програма от минимум 20 минути. Някои от младите изпълнители за първи път се сблъскват с предизвикателството “студиен запис”: в студиото няма публика, която да те подкрепя, няма го усещането, че някой те слуша добронамерено и с разбиране, всички емоции, които искаш да предадеш, увисват някак неадресирано пред няколко микрофона… труден тест на способността за абстрахиране, който действително измерва артистичността и зрелостта на един музикант.
“Концертино Прага 2019” бе за изпълнители на пиано, цигулка, виолончело и арфа. Участваха 31 представители от 12 страни: Армения, Австрия, България, Вликобритания, Германия, Полша, Румъния, Русия, Словения, Украйна, Холандия и Чехия.
Журито, избрано да прослуша и оцени изпълненията на младите изпълнители, бе в състав: Дорис Блайх (продуцент от Немското обществено радио SWR2) , Михаел Фришеншлагер (цигулка, Австрия), Холгер Хетингер (Музикален директор на Културен център Берлин), Лидие Хартелова (арфа, Чехия), Лукаш Клански (пиано, Чехия), Томаш Страшил (виолончело, Чехия) и Марек Валашек (диригент, Чехия).
"Макар че бях готова да чуя много добри изпълнения, наистина се изненадах как свиреха победителите в отделните категории : това бяха невероятно зрели изпълнения, перфектни във всяко едно отношение. Човек просто не можеше да повярва, че участниците са на 16, а някои дори и по-млади…” - споделя Лидие Хартелова, председател на журито.
Резултатите от конкурса бяха обявени късно следобяд на 11-ти февруари: имена на български изпълнители фигурират на три места в списъка на лауреатите!
Първа награда за Сион Найман, 16 г. виолончело (преподавател Даниела Черпокова)
Втора награда за Лора Маркова, 15 г. цигулка (преподавател Благородна Танева)
Почетен диплом за Виктория Маркова, 14 г. арфа (преподавател Кохар Андонян)
Децата са възпитаници на НМУ “Л. Пипков” - София.
Лауреатите ще защитят титлите си на Гала концерт в зала “Дворжак” на Рудолфинум в Прага на 9 юни 2019 и по време на традиционния Южно-Бохемски фестивал от 10 до 16 юни 2019 в различни градове на Южна Чехия.
Поздравления за младите ни изпълнители, които освен талант, притежават силен дух и характер на победители!
Поздравления за безценните им преподаватели - бижутерите, които превръщат диамантите в брилянти!
На 20 февруари от 19:00 часа в Първо студио на БНР в София, Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов ще представи уникалния концерт „Приказки за малки и големи“ . Вдъхновяващият проект отваря врати за младите таланти в света на българския фолклор. На сцената на емблематичното студио те ще се срещнат със своите..
На 7 февруари от 19 часа в зала „България“ Радиосимфониците с диригент Константин Илиевски ще представят следващата си програма „Любов и драми“. Концертът ще започне с „Поема на екстаза“ от Александър Скрябин и традиционно с творба от български композитор „Нестинарско хоро“ от Марин Големинов . Симфоничната „Поема на..
Проектът „Биг бенд джаз академия“ е с почти 10-годишна история. Създаден е от диригента на Биг бенда на БНР Антони Дончев и продуцента Мая Райкова . Има мисията и сериозната отговорност да се подкрепят новите поколения автори, певци, инструменталисти. Идеята е в ежегодни концерти да се представя новата генерация в джаза. Вече няколко години..
Заповядайте на втория концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на БНР с гост-диригент Константин Добройков . Програмата ще започне с Токата от Димитър Ненов (оркестрация Лазар Николов). Можем в началото да направим своеобразен мост между откриващата и финалната творба с думите на..
На 5 февруари от 19 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта „ Петолиния и вдъхновения“ – проект на композитора Костадин Генчев , който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Вдъхновен от идеята за диалог между двете традиции, Генчев създава музикална тъкан, в която контрастни, но естествено..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..