Добринка Табакова е сред най-изявените млади творци в съвременната музика. Родена е в Пловдив, семейството ѝ се премества да живее в Лондон през 1991 г. Учи в Кралската музикална академия, завършва Гилдхол Скул и защитава докторат по композиция в Кингс колидж – Лондон. Творбите ѝ се изпълняват по целия свят, през 2014 г. нейният първи авторски албум „String Paths”, издаден от ECM Records, е номиниран за наградата „Грами“ в категорията „Най-добър класически албум“. Тя е резидентен композитор на оркестъра на ВВС от 2018 г.
Година след световната премиера, пиесата „Timber & Steel” („Дърво и стомана”) от Добринка Табакова ще бъде изпълнена за първи път в България. „ Произведението е поръчано от Би Би Си по случай 150 години от раждането на сър Хенри Ууд, съоснователя на емблематичния и най-голям класически фестивал в Англия - Промс. Премиерата се състоя на 30 август 2019 г. по време на фестивала Промс в изпълнение на Концертния оркестър на Би Би Си и диригента Брамуел Тоуви.” – споделя Добринка Табакова – „ Заглавието включва прякора, с който оркестрантите са се обръщали към сър Хенри - Тимбър (дървесина, от презимето му Ууд, означаващо дърво). Докато събирах материали за поръчката, си представях какво ли би помислил сър Хенри за света, в който живеем днес, в сравнение с Англия през 1869-та, когато той се е родил? Една мисъл не ме напускаше и това беше индустриализацията, която е била в разгара си в края на 19-ти век. Машините са заменили човешкия труд, хората са имали повече време, включително за културни мероприятия, което несъмнено е допринесло за идеята за фестивала Промс и неговия ранен успех.
Исках да пресъздам чувството за динамика, развитие, пулс през цялото произведение. Все пак, в последния век човечеството е претърпяло най-динамичното развитие, използвах го като мотивация. Заглавието също включва и два от основните елементи в индустриализацията, които имат в най-общ смисъл еквиваленти в оркестровите инструменти - дърво и метал. Тези два звукови свята са постоянно в разговор по време на пиесата - от дървените маримби в самото начало до медните „светкавици” на тромпетите и тромбоните по-късно. Музикалният материал е съставен от нотни клетки, някои от които са музикалният еквивалент или криптограма на името на сър Хенри и неговия прякор. Този метод на музикална криптограма има дълга традиция в класическата музика - от фугите на Бах, където той използва темата BACH (си бемол - ла – до - си бекар), за да изпише презимето си, до разпознаваемия мотив DEsCH (ре - ми бемол – до – си) на Шостакович.”
Не пропускайте да чуете премиерата на произведението "Дърво и стомана" от Добринка Табакова на 25 септември от 19.00 часа в зала "България" !
Концертът ще се излъчва директно по програма "Христо Ботев" от 19.00 часа.
Проектът „Биг бенд джаз академия“ е с почти 10-годишна история. Създаден е от диригента на Биг бенда на БНР Антони Дончев и продуцента Мая Райкова . Има мисията и сериозната отговорност да се подкрепят новите поколения автори, певци, инструменталисти. Идеята е в ежегодни концерти да се представя новата генерация в джаза. Вече няколко години..
Заповядайте на втория концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на БНР с гост-диригент Константин Добройков . Програмата ще започне с Токата от Димитър Ненов (оркестрация Лазар Николов). Можем в началото да направим своеобразен мост между откриващата и финалната творба с думите на..
На 5 февруари от 19 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта „ Петолиния и вдъхновения“ – проект на композитора Костадин Генчев , който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Вдъхновен от идеята за диалог между двете традиции, Генчев създава музикална тъкан, в която контрастни, но естествено..
Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца-инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“. Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..
„Коледа, Коледа...“ е празничен концерт, с който Биг бендът на БНР и диригентът Антони Дончев ще зарадват своите почитатели преди най- светлите празници. Малките и талантливи певци от ВГ „Радиодеца“ и диригентът Илина Тодорова са подготвили свои изненади - любими коледни песни: „Вятърът снежинки гони“ по музика на Христо Недялков, „Must Be..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..