Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За българската премиера на "Дърво и стомана" от Добринка Табакова

Добринка Табакова е сред най-изявените млади творци в съвременната музика. Родена е в Пловдив, семейството ѝ се премества да живее в Лондон през 1991 г. Учи в Кралската музикална академия, завършва Гилдхол Скул и защитава докторат по композиция в Кингс колидж – Лондон. Творбите ѝ се изпълняват по целия свят,  през 2014 г. нейният първи авторски албум „String Paths”, издаден от  ECM Records, е номиниран за наградата „Грами“ в категорията „Най-добър класически албум“. Тя е резидентен композитор на оркестъра на ВВС от 2018 г.

 Година след световната премиера, пиесата „Timber & Steel”  („Дърво и стомана”) от Добринка Табакова ще бъде изпълнена за първи път в България. „ Произведението е поръчано от Би Би Си по случай 150 години от раждането на сър Хенри Ууд, съоснователя на емблематичния и най-голям класически фестивал в Англия - Промс. Премиерата се състоя на 30 август 2019 г. по време на фестивала Промс в изпълнение на Концертния оркестър на Би Би Си и диригента Брамуел Тоуви.” – споделя Добринка Табакова – „ Заглавието включва прякора, с който оркестрантите са се обръщали към сър Хенри - Тимбър (дървесина, от презимето му Ууд, означаващо дърво). Докато събирах материали за поръчката, си представях какво ли би помислил сър Хенри за света, в който живеем днес, в сравнение с Англия през 1869-та, когато той се е родил? Една мисъл не ме напускаше и това беше индустриализацията, която е била в разгара си в края на 19-ти век. Машините са заменили човешкия труд, хората са имали повече време, включително за културни мероприятия, което несъмнено е допринесло за идеята за фестивала Промс и неговия ранен успех. 

Исках да пресъздам чувството за динамика, развитие, пулс през цялото произведение. Все пак, в последния век човечеството е претърпяло най-динамичното развитие, използвах го като мотивация. Заглавието също включва и два от основните елементи в индустриализацията, които имат в най-общ смисъл еквиваленти  в оркестровите инструменти - дърво и метал. Тези два звукови свята са постоянно в разговор по време на пиесата - от дървените маримби в самото начало до медните „светкавици” на тромпетите и тромбоните по-късно. Музикалният материал е съставен от нотни клетки, някои от които са музикалният еквивалент или криптограма на името на сър Хенри и неговия прякор. Този метод на музикална криптограма има дълга традиция в класическата музика - от фугите на Бах, където той използва темата BACH (си бемол - ла – до - си бекар), за да изпише презимето си, до разпознаваемия мотив  DEsCH (ре - ми бемол – до – си) на Шостакович.”

Не пропускайте да чуете премиерата на произведението "Дърво и стомана" от Добринка Табакова на 25 септември от 19.00 часа в зала "България" !

Концертът ще се излъчва директно по програма "Христо Ботев" от 19.00 часа.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Маестро Георги Димитров с внушителна програма на 26 април

В навечерието на най-светлия християнски празник Великден Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР ще представят специална програма. На 26 април от 19 часа в зала „България“ под диригентството на маестро Георги Димитров те ще изпълнят „Стабат Матер“ от Франц Шуберт  за първи път в този състав. Един от най-великите композитори на западната..

публикувано на 09.04.24 в 17:33

Ритъмът на Балканите - 9

На 25 април от 19.00 ч. в Първо студио на БНР   Оркестърът за народна музика с диригент Димитър Христов ще представи деветото издание на "Ритъмът на Балканите" , в който публиката ще има възможността да чуе впечатляващи изпълнения на традиционна балканска музика от невероятните Неда Николич от Сърбия (фрула), Байса Арифовска от  Северна Македония..

публикувано на 25.03.24 в 16:19

От Хендел до Владигеров

На 23 април от 19 часа в Първо студио на БНР класиката среща джаза в концерта на Биг бенда на БНР с гост-диригент Любомир Денев . Любомир Денев е композитор, диригент и джаз-пианист, дългогодишен творчески сътрудник на СО и Биг бенда на БНР. Като композитор и диригент е работил с най-добрите Симфонични оркестри в България...

публикувано на 25.03.24 в 15:37

Симфоничният оркестър на БНР представя "Поглед към Вселената"

„Поглед към Вселената“ ще представят Симфоничният оркестър на БНР на 5 април от 19 часа в зала „България“ . Концертът ще започне с „Очите на нощта” от Константин Илиев , един от най-значимите ни съвременни композитори, творили в сферата на така наречения „български музикален авангард“. Последното си симфонично произведение композиторът..

публикувано на 18.03.24 в 18:04

Концертът на Симфоничния оркестър на БНР на 15 март се отменя

Концертът „Изкуството на живо“ на Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент и солист Патрик Галоа, солист Явор Желев и с участието на визуалния артист Тийна Осара се отменя във връзка с кончината на Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит. Концертът трябваше да се състои в деня на национален траур на 15 март. Билетите..

публикувано на 14.03.24 в 17:28