Виолончелистът Атанас Кръстев и гост-диригентът Мартин Георгиев ще гостуват на Радиосимфониците на 9 декември от 19.00 часа в зала „България“. Двамата млади музиканти са известни с творческата си кариера както у нас, така и по света. В концерта на 9 декември Атанас Кръстев ще изпълни Концерт за виолончело и оркестър на Веселин Стоянов, на когото тази година честваме 120 години от рождението. Най-често изпълняваният Концерт за виолончело сред виолончелисти и е истинско предизвикателство за всеки солист.
Атанас Кръстев завършва НМУ „Любомир Пипков” и НМА „Проф. Панчо Владигеров” с магистърска степен в класа на проф. Анатоли Кръстев. По-късно специализира при проф. Наталия Шаховская в „Ескуела супериор де музика Рейна София”, Мадрид. Защитава докторска степен през 2016 г., а от 2021 г. е доцент и преподавател по виолончело в НМА „Проф. Панчо Владигеров”.
Води множество майсторски класовев България, Украйна, Румъния, Сърбия и Македония. Често е жури на различни конкурси в страната и чужбина.
Носител е на 16 Първи и други специални награди от международни конкурси в Австрия, Испания, Чехия, Сърбия и България, сред които: Международния конкурс за виолончелисти „Liezen” (Австрия), Международния конкурс „Jeunesses musicale” (Сърбия), както и Награда за камерна музика в Мадрид (връчена от Кралица София), Грамота и Награда на Министерството на културата, Звание на Академията за млади таланти, Наградите „Златна муза” на РКИЦ и „Кристална лира” на СБМТД (2007 и 2012), „Златен век” на Министерството на културата (2018), „Златно Перо“ (2022).
Концертирал е в Австрия, Франция, Холандия, Италия, Испания, Русия, Гърция, Чехия, Словакия, Сърбия, Бразилия и др. Участва в редица фестивали. От 2002 г. е част от виолончеловото трио „Cellissimo”. Артистичен директор е на Виолончеловия фестивал и академия „Челисимо”.
Представянето на произведението Симфоничен триптих №2 „Морски песни“ на диригента Мартин Георгиев прави програмата още по-атрактивна. В Триптиха са включени три „Морски песни“. Първата от тях е написана през 2011 г. по поръчка на Кралската академия за музика в Лондон, в изпълнение на Симфоничния оркестър на Кралската академия и под диригентството на самия автор. Премиерата на Втората песен е през 2016 г., в изпълнение на Варненската филхармония отново е под диригентството на автора. Третата морска песен е посветена на майка му, Нина, и ще прозвучи за първи път на този концерт. Издаването на Симфоничен триптих №1 от Мартин Георгиев на компактдиск преди години със Симфоничния оркестър на БНР е доказателство за успешната им съвместна работа.
В концерта ще прозвучат още симфоничната фантазия „Камаринская“ от Михаил Глинка и забележителната Седма симфония на финландския композитор Жан Сибелиус.
Мартин Георгиев учи дирижиране, композиция и ударни инструменти в НМА „Проф. Панчо Владигеров", София при проф. Пламен Джуров, проф. Красимир Тасков, проф. Татяна Кърпарова. През 2008 г. завършва магистратура по дирижиране в Кралската академия за музика в Лондон при Колин Метърс, Сър Колин Дейвис и Джордж Хърст. През 2013 г. защитава докторска степен по композиция в Кралската академия за музика и Университета в Лондон.
Като композитор и диригент работи със Симфоничния оркестър на Би Би Си, Лондон, Брюкселската филхармония, Солистите на "Ковънт Гардън", Лондон, Националния оркестър на Белгия, Британския камерен оркестър (London Mozart Players), Камерния оркестър в Грьонинген (Kamerorkest van het Noorden), Симфоничния оркестър на Лондонската кралска академия, Симфоничния оркестър на БНР, Софийската филхармония, Варненската филхармония, камерния ансамбъл "Софийски солисти".
Дебютният му авторски албум, записан със Симфоничния оркестър на БНР, е издаден от лондонския лейбъл ICSM Records и има блестящи отзиви от международната критика на 3 континента.
Негови композиции са изпълнявани във Великобритания, България, САЩ, Франция, Белгия, Холандия, Япония, Русия, Украйна, Мексико, Канада, Гърция, Италия, Израел и др.
Билети в Рекламно-информационния център на БНР, на касата в зала „България“ и в мрежата на Ивентим.
На 6 декември от 19 часа в зала „България“ за първи път на българска сцена ще се реализира един нетрадиционен концерт на Симфоничния оркестър на БНР с участието на Тина Осара, която ще рисува на сцената (live painting act), докато звучи музиката от балета „Ромео и Жулиета“ от Сергей Прокофиев . Сергей Прокофиев е гениален композитор и..
Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов започва нов цикъл от концерти, посветени на авторската музика на композитори от различни поколения, творили във фолклорния жанр. В първото издание на „Из дневниците на твореца“ радиосъставът ще представи инструментални композиции на трима изтъкнати автори - Генчо Генчев..
Александър и Константин Владигерови са известни български музиканти, които успешно прославят изкуството си у нас и в чужбина. Освен, че са блестящи инструменталисти (Александър свири на тромпет и флюгелхорн, Константин на пиано, кларинет и бас кларинет), те са композитори и аранжори. Родени са в София, в дома на изтъкнатия диригент и..
С творбата Епизоди за четири групи тембри от забележителния ни композитор Иван Спасов Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще открие следващата си концертна програма на 22 ноември от 19 часа в зала „България“. За личността и твореца Иван Спасов може да се говори много, но най-важното е, че е един от..
Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца- инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“. Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..