Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

12 януари 19 часа зала "България"

Брамсова вечер представят Симфоничният оркестър, Смесеният хор на БНР и маестро Георги Димитров

Брамсова вечер ще подарят на своите почитатели Симфоничният оркестър, Смесеният хор на БНР и маестро Георги Димитров на 12 януари от 19 часа в зала „България“. Маестро Георги Димитров е един от доайените в диригентското изкуство с внушително присъствие и кариера, който заема специално място в сезона на Радиосимфониците. Освен концерта на 12 януари, той ще дирижира и „В навечерието на Великден“ на 26 април.

Програмата на 12 януари включва едни от най-красивите произведения на великия майстор – Рапсодия за алт, мъжки хор и оркестър, „Песен на съдбата“ за хор и оркестър и Концерт за пиано и оркестър №2.  

Вечерта ще започне с една от ранните творби на големия наш композитор Красимир Кюркчийски - Адажио за струнен оркестър, написана през 1959 г., когато Кюркчийски е само на 23 години и все още студент в Музикалната консерватория в София в класа на проф. Панчо Владигеров, въпреки това в него се открояват вече характерните черти на автора. Музиката му е романтична, наситена с чар и дълбочина.

Появата на „Рапсодия за алт, мъжки хор и оркестър“ оп. 53 е свързана с една странна любов на Брамс, която пламва към 24-годишната Джули, една от дъщерите на Клара и Роберт Шуман. Чувствата му остават скрити и несподелени, а тя малко по-късно след това се сгодява. Болезненият отказ от мечтата за любов и семейство, себеотричането и самотата са въплътени в тази творба. Солист в нея ще бъде певицата Йоана Кадийска. Мецосопраното успешно се изявава в различни проекти на Държавната опера в  Бургас, Пловдив, Стара Загора, София и други.


С участието на Смесения хор на БНР с диригент Любомира Александрова ще прозвучи „Песен на съдбата“ за хор и оркестър, която се смята за един от шедьоврите на Брамс, написана по поемата на немския поет Йохан Фридрих Хьолдерлин, един от предшествениците на Романтизма. Композиторът завършва работата си по нея през 1871 г. В стихотворенията, които Йоханес Брамс избира за тази творба, се противопоставят два контрастни образа: от една страна, неопорочени небесни създания, „блажени гении“, носещи се свободно в пространството, от друга, хора, които са принудени от съдбата да живеят на сляпо. 

Вече известният на международната сцена пианистът Емануил Иванов ще солира във Втория клавирен концерт на Брамс. Младият пианист привлича вниманието на международната музикална общност след като печели Първа награда на 62-то издание на Международния конкурс за пианисти „Феручо Бузони“ през 2019 в Болцано, Италия. Успехът на 20-годишния музикант е последван от концертни ангажименти в някои от най-престижните зали в света. 


Вторият клавирен концерт в си бемол мажор, оп. 83 (1881) достига Вагнерови мащаби. За разлика от Първия, значително по-сложният Втори концерт мигновено добива популярност. Самият композитор го изпълнява десетки пъти по време на турнета, разменяйки местата си с Ханс фон Бюлов (известен диригент и композитор по онова време) на пианото и на диригентския пулт. Характерът на творбата може да се определи с любимия термин на Брукнер feierlich (тържествено, празнично), а впоследствие главната тема на Концерта прозвучава по нов начин във Втората симфония на Малер. 

Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4), на касата в зала „България“ и онлайн в мрежата на Ивентим.


По публикацията работи: Полина Цвяткова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Оркестърът за народна музика на БНР представя музиката на композиторите Генчо Генчев, Костадин Генчев и Стоян Пауров

Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов започва нов цикъл от концерти, посветени на авторската музика на композитори от различни поколения, творили във фолклорния жанр. В първото издание на „Из дневниците на твореца“ радиосъставът ще представи инструментални композиции на трима изтъкнати автори - Генчо Генчев..

публикувано на 19.11.24 в 16:29

Есенни джаз скици в Първо студио на БНР

Александър и Константин Владигерови са известни български музиканти, които успешно прославят изкуството си у нас и в чужбина. Освен, че са блестящи инструменталисти (Александър свири на тромпет и флюгелхорн, Константин на пиано, кларинет и бас кларинет), те са композитори и аранжори. Родени са в София, в дома на изтъкнатия диригент и..

публикувано на 18.11.24 в 17:42

Виолончелистът Христо Танев ще бъде солист в концерта на Радиосимфониците

С творбата Епизоди за четири групи тембри от забележителния ни композитор Иван Спасов Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще открие следващата си концертна програма на 22 ноември от 19 часа в зала „България“. За личността и твореца Иван Спасов може да се говори много, но най-важното е, че е един от..

публикувано на 14.11.24 в 17:44

БНР обявява онлайн прослушване за талантливи деца

Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца- инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“.  Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..

публикувано на 06.11.24 в 13:26

Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия концерти в Първо студио

През този сезон Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия от концерти, които ще се провеждат в Първо студио на радиото. В тях също ще звучи много българска музика, както традиционно това вече е заложено във всяка програма на състава за концертите им в зала „България“. Първият концерт от новата линия ще бъде на  13 ноември от 19.30 часа в Първо..

публикувано на 05.11.24 в 11:09