Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

27 февруари от 19 часа в Първо студио на БНР

Забележителни чешки джаз музиканти гостуват на Биг бенда на БНР

Ще чуете завладяваща смесица от джаз, чешка и електронна музика

На 27 февруари от 19 часа в Първо студио на БНР Биг бендът на БНР с диригент Антони Дончев ще представят следващия си концерт от поредицата Нова европейска музика. Специални гост-солисти ще бъдат трима забележителни чешки джаз музиканти – тромпетистът Иржи Котача, пианистът Мартин Конвичка и барабанистът Камил Слезак.

Иржи Котача

Иржи Котача е чешки тромпетист и композитор. Известен е също като ръководител на своя бенд - Cotatcha Orchestra. Основава го с идеята да изпълняват нестандартна и авторска музика. Една от програмите, наречена „Биг бенд електроникс“, е записана и за албум, който излезе през ноември 2020 и е издаден от американския лейбъл Parma Recordings. Музиката е завладяваща смесица от джаз, чешка и електронна музика. Дебютният албум печели Първа награда в Czech jazz harvest 2020 и е номиниран за чешките награди „Грами“ - Anděl Prize 2020. След турне в България с неговия квартет и добре познатата група сред джаз обществото “Heart of Dixie”, той се завръща в компанията на своя пианист Мартин Конвичка и барабаниста Камил Слезак. Заедно с Биг бенда на БНР те ще изпълнят нови авторски пиеси за биг бенд, както и композиции от албума „Биг бенд електроникс“.


„Албумът е приятно потвърждение, че чешката джаз общност се радва на тромпетист от голяма величина. Това си личи не само от подчертания индивидуален стил на Котача, но и от качеството на музиката.“ – споделя музикалният критик Милан Батор.

Мартин Конвичка

Чешкият пианист и композитор Мартин Конвичка принадлежи към значимите музиканти на местната джаз сцена. Творчеството му е отличено с номинации за наградата Angel Generation и за автор. През юли Мартин Конвичка става победител в XIV-тото издание на конкурса за най-добра джаз композиция от млади автори до 35 години, който се обявява от Съюза за защита на авторите (OSA) в сътрудничество с Bohemia JazzFest. В същото време печелившата му песен Tsumaranai най-добре описва откритостта, необуздаността и същевременно визионерския начин, с който той подхожда към композирането и представянето на своите творби. В момента той участва активно в няколко проекта, а именно с Биг бенда Cotatcha Orchestra, авангардния поп проект Blue Uandi и концертира със собственото си джаз трио заедно с контрабасиста Петер Корман и барабаниста Марко Урбанек.

Мартин Конвичка и неговото трио обединиха силите си с друг виден музикант от тяхното поколение – тромпетистa Иржи Котача. Заедно те създават богат репертоар от авторски композиции, включващи различни настроения, което дава естествено пространство за изпъкване на импровизационни качества и на четиримата прогресивни музиканти. Тяхната музика, макар и вдъхновена от съвременните джаз и електронни жанрове, винаги поставя най-голям акцент върху детайлната работа със звука на акустичните инструменти, комуникацията помежду им и моментното вдъхновение. Слушател, който не се страхува да слуша фините нюанси, ще открие красиви и вдъхновяващи мотиви в тяхната музика. 

Камил Слезак

Камил Слезак, барабанист и перкусионист, е роден на 14 април 1976 в Оломоуц. Завършва консерваторията „Яначек“ в Острава, специализирайки барабани и перкусии за симфоничен оркестър. След завършването свири във Филхармоничния оркестър „Яначек“ и с няколко местни джаз групи в Моравия. От 1999 до 2008 е бил водач на групата на ударните инструменти в Моравския филхармоничен оркестър Оломоуц. По същото време е започнал и петгодишна програма (джаз барабани) в Университета за музикални и сценични изкуства във Виена при проф. Фриц Озмек. По време на следването си във Виена, свири като барабанист в Густав Бром биг бенд цели 8 години. От 2008 започва да преподава в Академията за музика и драматични изкуства „Яначек“ в Бърно.

Свирил е със състави като Robert Balzar Trio, Kahoma Trio, Concept Art Orchestra, Canopus Drums & Pellwood Drumsticks и други.

Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков" №4) и онлайн в мрежата на Ивентим.


По публикацията работи: Полина Цвяткова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радиосимфониците представят следващата си програма "Вишеградски традиции"

На 28 февруари от 19 часа в зала „България“ Симфоничният оркестър на БНР ще представи следващия си концерт „Вишеградски традиции“. Програмата е разнообразна и в същото време обединяваща музикалните традиции и идентичност на композиторите от вишеградските страни. Ще прозвучат произведения на двама значими чешки композитори – рапсодия за оркестър..

публикувано на 19.02.25 в 18:29

Проектът "Приказки за малки и големи" събира млади таланти на една сцена

На 20 февруари от 19:00 часа в Първо студио на БНР в София, Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов  ще представи уникалния концерт „Приказки за малки и големи“ . Вдъхновяващият проект отваря врати за младите таланти в света на българския фолклор. На сцената на емблематичното студио те ще се срещнат със своите..

публикувано на 04.02.25 в 17:20

"Любов и драми" в концерта на Симфоничния оркестър на БНР

На 7 февруари от 19 часа в зала „България“ Радиосимфониците с диригент Константин Илиевски ще представят следващата си програма „Любов и драми“. Концертът ще започне с „Поема на екстаза“ от Александър Скрябин и традиционно с творба от български композитор „Нестинарско хоро“ от Марин Големинов . Симфоничната „Поема на..

публикувано на 29.01.25 в 11:24

Биг бенд джаз академия с Михаил Йосифов

Проектът „Биг бенд джаз академия“ е с почти 10-годишна история. Създаден е от диригента на Биг бенда на БНР Антони Дончев и продуцента Мая Райкова . Има мисията и сериозната отговорност да се подкрепят новите поколения автори, певци, инструменталисти. Идеята е в ежегодни концерти да се представя новата генерация в джаза. Вече няколко години..

публикувано на 15.01.25 в 12:57

Български творби с Радиосимфониците, Константин Добройков и Мартина Табакова

Заповядайте на втория концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на БНР  с гост-диригент Константин Добройков . Програмата ще започне с Токата от Димитър Ненов  (оркестрация Лазар Николов). Можем в началото да направим своеобразен мост между откриващата и финалната творба с думите на..

публикувано на 08.01.25 в 17:36