Отново една любима приказка на Андерсен, но всичко ли е толкова просто

БНР Новини
Снимка: Ян Даниелс

Приказките на Андерсен са като любимото музикално парче. Повторното им слушане не само откроява нови нюанси, мисли и детайли във вече като че ли напълно познатата история. Цялата вълна от образи, емоции и пренасяне в детството, която ни залива докато слушаме аудиото, създава и усещане на уют, спокойствие и задълбочаване в себе си. Все едно сме си в къщи. Както любимата музика.
В приказките на Андерсен, така както Радиотеатърът ги адаптира и поднася на слушателите, има и предизвикателства за възрастните. Не само свежото усещане от среща с оригинално хрумване и истории, сами по себе си стари като света, но чудесно, чувствително и мъдро разказани от Кристиан Андерсен. Тук е място за среща и с актьорско изкуство, звук и режисура на супер ниво. И тези „Дивите лебеди“, нашите „Дивите лебеди“, които са една от стотиците радиоверсии на приказката, направени на всякакви езици от всякакви радиа и звучащи в ефира на планетата, са нещо, което си струва да се чуе. Режисьор: Илия Добрев. Участват: Дарин Ангелов, Екатерина Стоянова, Михаил Петров, Веселин Мишев, Нина Стамова, Мая Бабурска и Иван Налбантов.
Ако искаме да бъдем верни на автора, който според разкритията на изследователите му, проучили както собствените му писма и дневници, така и тези на негови съвременници и приятели, изобщо не става дума и не трябва да става дума за една проста и наивно разказана история за деца. Андерсен е бил амбициозен автор с рязък и проницателен уми и постоянно измъчвана душа , неустоимо привлечен от висшето общество. Неговите приказки са много по-сложни, многопластови и изтънчени от онези наивни линейни историйки, които са се получили при много от безбройните преводи, адаптации и медийно мултиплициране. Имаме среща със сериозен творец, с истински художник и прозорлив наблюдател на човешката природа и социалната действителност, който още в Дания от 19 век е стигнал до заключения, които спокойно могат да бъдат назовани модерни.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Юлия Спиридонова-Юлка с новата коледна книжка

Юлия Спиридонова-Юлка: Малките читатели са добри деца и агентите на Дядо Коледа знаят това

В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..

публикувано на 12.12.18 в 10:43
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Космонавт - една от най-мечтаните професии

И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..

обновено на 03.12.18 в 10:55

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20