Защо плаче студентът според Оскар Уайлд и Радиотеатъра

БНР Новини
12
Илюстрация: Росарио Рицо

Адаптация за радио и популяризиране на приказките на Оскар Уайлд в българския ефир през последните години е един от приоритетите в репертоарната политика на Радиотеатъра. Към вече направените и излъчени приказки „Щастливият принц“, „Рожденият ден на инфантата“ и по-старите постановки на „Верният приятел“ и „Забележителната ракета“ прибавяме още едно важно заглавие. Много важно заглавие - „Славеят и розата“.

Защо ли плаче студентът всъщност?
В премиерната продукция на Радиотеатъра ще се насладим на таланта на английския поет, новелист, драматург и разказвач на странни нестандартни и често пъти тъжни приказки. Предстои ни предизвикателна среща с умението му да разказва много смислени истории, едновременно хващащи вниманието и провокиращи размисъл, както при децата, така и при възрастните слушатели, като това се постига по различен начин, с различен пласт на авторските хрумки и послания. Всеки ще умува върху плача на студента по свой път. Драматичните събития в тази история също са двусмислени, едновременно конкретно-сюжетни и символно-отвлечени. Нищо не е буквално. Приказките на Оскар Уайлд според самия автор са предназначени да бъдат четени на деца, но дори в това твърдение може и да има парадоксалност, нещо като червена лампичка за това всъщност още колко ли измерения се крият в на пръв поглед простите истории.

Режисьорът Георги Михалков и композиторът-звукорежисьор Иван Драголов постигнаха истинско чудо. Поетичността на оригиналния текст и динамиката на драматургичната версия на Теодора Димова се преплетоха в силно и вълнуващо аудио.
Новата ни постановка „Славеят и розата“ е интересна и с няколко факта около кастинга. За първи път Дони участва като актьор и певец в продукция на Радиотеатъра и неговия глас ще разпознаете в централната роля на Славея. Честит дебют на Дони в Радиотеатъра!
Актьорският екип включва: Ангелина Славова, Юлиана Сайска, Ива Апостолова, Невена Калудова в ролите на Розовите храсти и Цветята в градината, Велислав Павлов в ролята на Дъбът и Георги Михалков в ролята на Студентът. Върхът на сладоледа са двете ни звезди на крехка възраст: Алгара на 9 години и Йоан на 4 години в ролите на Пеперудката и Гущерчето, които изнесоха солидна порция от тежестта на радиоспектакъла, и чието участие в „Славеят и розата“ и придружаващите дебати за причините и последствията на студентския плач е със съдбоносно значение за режисьорския замисъл.

Снимки: Димитър Василев и Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Юлия Спиридонова-Юлка с новата коледна книжка

Юлия Спиридонова-Юлка: Малките читатели са добри деца и агентите на Дядо Коледа знаят това

В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..

публикувано на 12.12.18 в 10:43
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Космонавт - една от най-мечтаните професии

И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..

обновено на 03.12.18 в 10:55

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20