Първа седмица на детския приказен маратон

| обновено на 01.08.16 в 17:39 БНР Новини
6
Илюстрация на Габриела Йорданова, детайл

Ваканционната програма през август започва в понеделник в 8.00 часа с вълшебно-музикалната история на кльошавичкия граф Комер, който тежал колкото 3 средни тикви и колекционирал чадъри в самотното си графство, където дъждът определено не е рядкост, и затова дори заглавието на историята „Цветето Армонда и дъждовното графство“ ни напомня за този факт. Какво е това цвете Армонда и как едно цвете с такова звучно име е в състояние да променя предвидимото и скучно течение на живота е въпрос на понеделнишката работа на автора Петър Ванчев, който живее в Хасково и пише стихове за песни, пиеси и радиопиеси, освен че отглежда пчели. „Цветето Армонда и дъждовното графство“ спечели Голямата награда на Конкурса за детска радиопиеса на БНР през 2011 г., затова му отреждаме място № 1 в Програмата за деца през август, която ще включва общо 25 заглавия на приказки.
Втората приказка е на един от познатите в цял свят немски разказвачи на приказки - Ернст Теодор Амадеус Хофман, известен с инициалите си Е.Т.А. Хофман, който освен автор на приказки е бил художник, карикатурист, композитор, диригент, музикален критик и юрист. Последното му е осигурявало прехраната през 19-ия век, през който е минал неговият работен и творчески живот, и така е успявал да върши и останалите 6 неща, изброени по-горе. Приказката се казва „Царската годеница“ и в нея участват Борис Луканов, Николай Бинев, Десислава Спасова, Николай Урумов, Елза Лалева и други актьори, които са работили пред микрофона във Второ студио точно преди 20 години, през 1996.
Третата приказка за сряда е Как компотените чинийки тръгнаха на пътешествие, една приказка от Словакия и авторът й, както и останалите досега споменати автори, освен с писането на хубави приказки, се е занимавал с още неща. Този точно е математик, физик и философ. Казва се Петер Беро и цялата си математическа изобретателност и позитивно-весела философия е употребил в зашеметяващите превратности на приказката.
Четвъртата седмична приказка е най-старата от всички. Като радиоприказка се е появила през 1967, значи вече 49 години шества в ефира. Казва се Приключенията на Лиско по море и точно тези морски приключения на Лиско са една малка част от цялата поредицата Приключенията на Лиско, която продължава в няколко книжки. Авторът е Борис Априлов, литературен псевдоним на Атанас Джавков, един от много малкото български писатели, написали прекрасни, изпреварили времето си и неостаряващи произведения за деца. Актьорите Цонка Митева, Никола Анастасов, Славка Рачева, Хари Тороманов и композиторът Димитър Вълчев са работили върху тази приказка пред вече споменатите 49 години във Второ студио на БНР, където се прави радиотеатър.
Петата, финална приказка на първата августовска седмица приказки е Пук, приказен мюзикъл от Валери Петров с музиката на Андрей Дреников. Участват актьорите Ицко Финци, Сашка Братанова, Йосиф Сърчаджиев, Илка Зафирова, Мая Бабурска, Нели Топалова, Мария Статулова, Явор Спасов, Игор Марковски, Мариана Димитрова, Тодор Димитров, Искра Радева, Любомир Митрополитски. Пук разказва една необикновена история, необикновена по всички параграфи – герои, място на действието, случки и перипетии – и го прави необикновено. С топлота и нежност, с остроумие и неуморен бяг на въображението и силна пречистваща енергия, която само шедьоврите на приказното разказваческо изкуство постигат.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Юлия Спиридонова-Юлка с новата коледна книжка

Юлия Спиридонова-Юлка: Малките читатели са добри деца и агентите на Дядо Коледа знаят това

В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..

публикувано на 12.12.18 в 10:43
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Космонавт - една от най-мечтаните професии

И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..

обновено на 03.12.18 в 10:55

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20