Денят утре, 31 май, е Световен ден без тютюнопушене, който по идея на Световната здравна организация се отбелязва в целия свят от 1998 г. Различни европейски институции следват политики за ограничаване на пушенето, като темата все още е дискусионна и няма постигнато единно законодателство. Същото у нас в последните дни се оказа силно атакувано. Още преди гласуването на новото правителство, първият внесен проектозакон се оказа, че е за отмяна на пълната забрана за пушене, приета на 1 юни м.г., въпреки отчетените 61 процента одобрение по последни данни на НЦИОМ.
Европейските параметри по темата представи евродепутатът от ЕНП Мария Габриел, която поясни, че борбата с тютюнопушенето продължава да е дискусионнна тема и в Европейския парламент, защото това е проблем за общественото здраве, с ясното разграничение, че всички мерки към ограничаване са насочени към запазване здравето на непушачите.
В Европейския парламент в комисията по земеделие последната директива, която се дебатира, е за тютюневите изделия и забрана на рекламирането им, а директивата е в рамките на 5 години да се намалят до 2 % пушачите в Европа, което е около 2,4 милиона души. Когато се говори за такъв глобален проблем, всяка такава мярка може само да бъде окуражавана и това е послание, което излъчва ЕК и ЕП - обобщава Мария Габриел.
Във всичките 27 страни-членки на ЕС има мерки за ограничаване на тютюнопушенето, като всяка от страните има отговорност как ще прилага съществуващите директиви. Страните с най-стриктен режим на забрана са Ирландия, Великобритания, Испания, Гърция, Унгария, Малта и България.