Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европа не може да избегне спасителната финансова помощ за Украйна

Европейският съюз сътрудничеше при сделката, която доведе до края на управлението на Янукович. При разгневена Русия и липсващи САЩ, ЕС сега трябва да поведе фалиралата икономика на Украйна и да реши кога и как ще действа.

Ситуацията в Киев е мрачна. Валутните резерви се топят, а местната валута - гривна е влязла в крива на свободно падане независимо от теоретичното обвързване с долара. Икономиката се насочва към рецесия с големи и разширяващи се дефицити по бюджетната и текущата сметка.

Според "Стандард енд Пуърс", само обществения сектор се нуждае от от 13 милиарда долара, за да обслужи чуждия дълг през тази година. Русия вече отпусна на Украйна 3 милиарда долара от обещаните 15 милиарда долара, с които съблазни вече бившето правителство да избегне сделка с ЕС. Остатъкът от пакета обаче може би няма да се материализира, ако Владимир Путин не хареса новото правителство в Киев.

ЕС не може да обезпечи всичките над 20 милиарда долара, които Украйна изисква, за да върне икономиката в солидни позиции. ЕС обаче може да осигури политически чадър за сделка с МВФ. Преди няколко месеца Киев не одобри условията на програмата за помощ от МВФ, а те бяха край на субсидиите за газа, свободно търгуваща се валута и предприемане на мерки срещу корупцията.

Планът трябва да бъде въведен в някой момент, но сега не е моментът чуждите кредитори да налагат мерки, които ще навредят на потребителите и бизнеса. Разговори за сериозни реформи изискват и легитимно правителство в Киев. Това обаче ще трябва да почака до след изборите на 25-и май.

Може ли Украйна да се носи така по течението още три месеца? Решение за валутата не може да бъде забавяно толкова дълго време. Най-разумният вариант, сваляне на обвързаността на валутата, може да доведе до мигновена девалвация с над 30%. Това означава, че може би ЕС и МВФ ще трябва да осигурят извънреден преходен заем. Някаква форма на преструктуриране на дълга изглежда неизбежна на по-късен етап.

Спасителна финансова помощ си заслужава, само ако е формулирана в по-широк политически контекст. ЕС трябва едновременно да заяви ясно, че Украйна може да очаква в дългосрочен план присъединяване, както и да увери, че Русия ще участва в този процес. Години наред тези две цели изглеждаха несъвместими. Протестите на Майдана обаче може и да са променили това.

Подготвена от отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД по материали на световни информационни източници.



БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени