от 12.00 часа

Коста Рика отстрани Гърция след дузпи, отива на исторически четвъртфинал

Футболистите на Коста Рика се класираха за четвъртфиналите на Световното първенство

Коста Рика отстрани Гърция след победа с 5:3 при изпълнение на дузпи на осминафиналите на Мондиал 2014. В редовното време и продълженията двата отбора завършиха наравно 1:1, а "елините" играха близо един час с човек повече на терена.

Опитният Фанис Гекас пропусна при изпълнението на дузпите и лиши гръцкия отбор от възможността за класиране на четвъртфиналите. Коста Рика пък за първи път ще играе в тази фаза на Световното първенство.

Скучното първо полувреме не предложи големи емоции за зрителите в Ресифе, а съперниците оставиха развръзката за втората част, продълженията и дузпите.

Коста Рика поведе в резултата в самото начало на втората част. В 52-рата минута Брайън Руис отбеляза попадение с много точен удар от около 20 метра, а вратарят Орестис Карнезис не можа да реагира.

В 66-ата минута Оскар Дуарте получи втори жълт картон заради грубо нарушение срещу Хосе Холебас. Дуарте беше предупреден официално и преди почивката.

С човек повече на терена "елините" очаквано наложиха териториално преимущество и достигнаха до изравнителен гол. В добавеното време на двубоя Сократис Папастатопулос изравни резултата. Теофанис Гекас стреля опасно, вратарят Кейлор Навас изби и Папастатопулос отбеляза след добавка отблизо.

Продължението започна с превъзходство на Гърция, но Йоргос Самарас, Костас Кацуранис и Костас Митроглу не успяха да реализират във вратата на Коста Рика.

След края на продълженията главният съдия Бенджамин Уилямс изгони треньора на гърците Фернандо Сантош заради протести и невъздържани прояви.

При 11-метровите удари всичките петима футболисти на Коста Рика се разписаха, а Теофанис Гекас стана вторият най-възрастен играч, който изпуска дузпа на Световно първенство.

Коста Рика ще играе на четвъртфиналите срещу Холандия в Салвадор на 5-и юли. По-рано днес световният вицешампион победи изключително драматично състава на Мексико с 2:1.