В началото на днешната търговия цените на петрола се понижиха с над 1,5%, след като Саудитска Арабия заяви през уикенда, че пазарът определя цените и че Кралството няма едностранно да намали своето производство, за да защити цените на "черното злато".
С оглед солидния спад на цените на петрола от юни 2014-а година насам, мнозина анализатори очакваха, че в крайна сметка най-големият производител в ОПЕК може да ограничи производството си, както го е правил много пъти в миналото, за да подкрепи цените.
Въпреки тези прогнози до този момент Риад избра да поддържа стабилно своето производство, за да защити пазарния си дял спрямо производителите извън ОПЕК като САЩ, където производството се покачва в резултат на бума на шистовия добив и Русия.
Сега фючърсите на петрола сорт "брент" с доставка през април се понижават с 1,55% към 54,46 долара за барел, докато фючърсите на американския лек суров петрол падат с 2,04% към 45,62 долара за барел.
Ние повтаряме, че пазарът определя цените, заяви в неделя саудитският министър на петрола Али ал-Наими, като добави, че Саудитска Арабия може да обмисли съкращение на своето производството, но само в сътрудничество с производители на петрол, които не са членки на ОПЕК.
Опитахме се, имахме редица срещи и в крайна сметка не успяхме, тъй като страните извън ОПЕК продължават да настояват, че именно ОПЕК трябва да понесе тежестта (на съкращения) и ние се отказваме Организацията да носи цялата отговорност, посочи ал-Наими.
С оглед на това, че добивът от ОПЕК съставлява около 30 на сто от световното предлагане, ако искаме да подобрим цени, би трябвало да участват всеки, допълни той.
Мнозина анализатори продължават да твърдят, че свръхпредлагането на петролните пазари ще се увеличи, при положение че няма намаление на производството.
Ако производството на ОПЕК остане около сегашните равнища и в близост до целта от 30 млн. барела на дена, излишъкът на петролния пазар ще се разшири от 900 хиляди на 1,3 млн. барела на ден, заявиха анализатори на британската банка Barclays.