Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руската централна банка започва да попълва своите валутни резерви

Днес Централната банка на Русия обяви, че ще започне да изкупува всекидневно до 200 млн. долара, за да попълни своите валутни резерви.

Централната банка, която преди време беше принудена да продаде милиарди долари, за да подкрепи рублата, заяви, че ще купува ежедневно между 100 и 200 млн. долара. Тя подчерта, че нейното решение няма за цел да повлияе на стойността на местната валута, която в последно време поскъпна спрямо долара и еврото с оглед добрия отскок на петролните цени на международните стокови пазари (ръст на рублата с близо 21% спрямо долара от началото на годината и с около 30% от рекордния връх на щатската валута от 71,8 рубли, достигнат в края на януари).

Новината за планираните от РЦБ покупки на чуждестранна валута доведе до известно отслабване на руската рубла. Сега тя се търгува малко под 50 рубли за един долар, след като по-рано през деня успя да поскъпне към 49 нивото за пръв път от началото на годината.

                                                     Графика на долар/рубла (на дневна база)

СнимкаЦентралната банка отбеляза, че ще купува чуждестранни валути равномерно през деня и може да променя размера на покупките в зависимост от ситуацията на валутния пазар.

Преди РЦБ да определи свободен плаващ курс за руската рубла през ноември 2014-а година, банката се опитваше ежедневно да защитава драматично обезценяващата се местната валута чрез продажби на твърда валута от руските международни резерви. В резултат на тези интервенции, валутните резерви на Централната банка се понижиха до около 385 млрд. долара в началото на 2015 година от около 510 млрд. долара преди година.

Сега РЦБ трябва да попълни своите международни валутни резерви, за да се запази финансовата стабилност в страната. По-високите резерви на Централната банка, натрупани в продължение на години рязко поскъпващи цени на петрола, са също така необходими, за да окажат подкрепа за кредитния рейтинг на Русия. По-рано тази година агенциите "Стандард енд Пуърс" и "Мудис" понижиха рейтинга на страната до т.нар. "боклук" (високорисков кредитен рейтинг), позовавайки се на украинската криза, наложените от Запада санкции спрямо Москва и на ниските цени на петрола.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени