Днес китайският пазар на акции се намира под нов натиск от продажби, след като в края на предходната седмица имаше париране на част от огромните загуби, предизвикали сериозни трусове на глобалните фондови борси.
Повод за това даде информация на "Файненшъл Таймс" според която китайското правителство е взело решение да се откаже от опитите за повишение на фондовия пазар в страната чрез покупки на акции в голям размер и вместо това ще увеличи усилията си да намери и да накаже заподозрените в "дестабилизация на пазара". През уикенда стана ясно, че китайските власти разследват близо 200 лица за разпространение на неверни онлайн слухове, целящи да предизвикат трусове на китайските пазари на акции.
В същото време голямата американска банка Goldman Sachs понижи своите прогнози за растежа на китайската икономика и вече очаква повишение на БВП през 2016 година с 6,4% при предишна прогноза за растеж с 6,7%, повишение с 6,1% през 2017 година (при предишна прогноза за растеж с 6,5%) и забавяне на растежа до едва 5,8% през 2018 година (при предишни очаквания за растеж на БВП с 6,2%).
Всичко това предизвика първоначален спад на основния китайски фондов индекс Shanghai Composite с близо 4%, като само в рамките на август индексът падна с около 12% и отчете срив от близо 40% от неговите рекордни върхове, достигнати в средата на юни.
Последва известна стабилизация и в края на днешната търговия индексът Shanghai Composite се понижава с "едва" 0,82 процентни пункта, докато индексът Hang Seng дори излезе на позитивна територия, нараствайки с около 0,3%. Повод за това даде информация на китайската информационна агенция "Синхуа", според която на Конгреса на Народната партия на Китай е било гласувано премахването на досегашно правило, ограничаващо банките в страната да отпускат кредити в размер до 75% от наличните депозити. Новото правило ще влезе в сила на 1-ви октомври, като то беше отменено за кратко и по време на глобалната финансова криза през 2009 година.
Частично успокоение сред инвеститорите даде и шефът на МВФ Кристин Лагард, след като в интервю за швейцарския вестник Le Temps тя отбеляза, че очаква нивото на икономически растеж в Китай да остане близо до предходните прогнози на Фонда, дори ако е неизбежно известно забавяне на растежа след силна експанзия през последното десетилетия. Забавянето на китайската икономика беше предсказуемо и неизбежно, посочи Лагард. Ние очакваме, че Китай ще отбележи растеж през настоящата година от 6,8% или малко по-слаб и не вярваме, че растежът може да се забави рязко до 4,5% или дори до 4%, както прогнозират някои, допълни управителят на МВФ.