Eмисия новини
от 15.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спад на петролните цени с над 2% след силно занижени прогнози на Goldman Sachs

Петролните цени се понижават с близо 2%, след като американската банка Goldman Sachs намали доста рязко своите прогнози за "черното злато", предупреждавайки, че насищането на световния петролен пазар е по-голямо от очакваното и може да доведе дори до спад на цените към 20 долара за барел.

През последните два месеца цената на американския лек суров петрол се срина за кратко от около 60 долара за барел до ниво под 40 долара, подчертавайки слабите фундаменти в енергийния пазар, се посочва в днешния нов анализ на инвестиционната банка. В същото време петролът сорт брент падна от около 65 долара през юни до под 50 долара за барел през последните дни на търговия.

В действителност, петролният пазар се оказва с още по-големи по размер свръхзапаси, отколкото очаквахме и поради това ние прогнозираме, че този излишък ще се запази и през 2016-а година с оглед на допълнително повишение на производството от ОПЕК, на устойчивите петролни доставки извън ОПЕК и с оглед забавяне на растежа на потреблението. Има рискове от дори още по-слабо търсене на фона на забавящата се китайска икономика и нейното негативно влияние върху останалите развиващи се пазари, посочват анализаторите на Goldman Sachs - Деймиан Курвалин и Джефри Къри.

Песимистичните оценки за свръхпредлагането през тази и през следващата година накараха Goldman Sachs да намали доста силно своите ценови прогнози, като сега инвестиционната банка вече очаква средна цена на американския лек суров петрол през 2015-а година от 48,10 долара за барел - далеч под предишна прогноза от 52 долара. За 2016-а година анализаторите на банката вече прогнозират средна цена от 45 долара за барел - много под предишна оценка от 57 долара.

Goldman Sachs намали рязко и своите прогнози за петрола сорт брент, прогнозирайки осреднена негова цена през настоящата година от 53,7 долара за барел (спрямо 58,20 долара предишна прогноза) и от 49,50 долара през следващата година (спрямо предишна оценка за 62 долара).

За да бъде изчистено настоящото свръхпредлагане, цените на петрола е необходимо да останат ниски за по-дълъг период, за да предизвикат намаляване на производството, се посочва в анализа на американската инвестиционна банка.

Въпреки че не представлява наш основен сценарий, има все по-голям потенциал цените на петрола дори да паднaт към нива, близки до 20 долара за барел, ако продължават да се запълват складовите наличности, предупреди Goldman Sachs.

Банката обаче отбеляза, че очаква производството в САЩ да се понижи достатъчно, за да се стартира ребалансиране на петролния пазар, което би трябвало да помогне на цените на "черното злато" да оформят дъно през следващите шест до девет месеца.

Междувременно стана ясно, че Саудитска Арабия не вижда причини за провеждане на извънредна среща на ОПЕК, на която да се обсъдят мерки за намаляване на добива на петрол, имащи за цел стабилизиране на цените. Саудитска Арабия смята, че подобна среща на страните-производителки няма да успее да доведе до конкретни действия в защита на петролните цени, посочи по-рано днес източник, запознат с въпроса, цитиран от агенция Ройтерс.

Тези коментари са факт след среща в Доха на петролните министри от Персийския залив, на която беше обсъдено предложение на Венецуела за насрочване на среща на върха на страните, добиващи петрол от и извън ОПЕК. Редица медии посочват, че представители на ОПЕК очакват петролните цени да останат ниски до края на настоящата година с оглед на все още силното глобално свръхпредлагане и на слабото потребление от страна на Китай.

Всички това предизвика спад на петролните цени с над 2%, като октомврийските фючърси на американския лек суров петрол се понижават с 2,31% към 44,86 долара за барел (обратно под 45 долара), докато фючърсите на петрола сорт брент се понижават с 2,15% към 47,84 долара за барел (обратно под 48 долара).

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени