Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Маестро Найден Тодоров: "Катерина Измайлова" е предизвикателство към човешкия дух

Снимка: БГНЕС
На 22 октомври в зала 1 на НДК ще бъде представена изключителната опера-спектакъл „Екатерина Измайлова” от Дмитрий Шостакович под диригентската палка на маестро Найден Тодоров. Според него това ще е предизвикателство към публиката. В известен смисъл сме между чука и наковалнята – хем трябва да творим неща, които да правят хората щастливи и в същото време да ги накараме да се замислят върху някои теми. А като гледам в днешно време не съм сигурен дали хората са наясно какво искат. Дано да има смисъл от предизвикателствата, които правим. Защото спектакълът, който ще представим в НДК на операта на Шостакович „Катерина Измайлова”, е предизвикателство за човешкия дух. Все пак съм убеден, че мисията на твореца е да насочва хората в исканията им, смята маестрото.
Според него сериозният проблем е апатията, която е обзела хората. Защото, ако те са на различно мнение, много по-лесно е да ги убеждаваш с дискусия, но когато отсреща има липса на отношение към каквото и да било, това е най-страшното. Мен най-много ме е страх от тази апатия, от това отказване от всичко, признава Тодоров. Хората предпочитат да се оставят на течението – срещу това ние се опитваме да се преборим като поставихме след близо 50 години прекъсване операта „Катерина Измайлова”.
Кое е най-особеното в това заглавие – през 30-те години на миналия век Шостакович, при режим на диктатура, е написал опера, която се бори срещу унижението на жената, бори се за нейното равноправие. Мисля, че точно тази насоченост на операта на Шостакович е била една от причините тя да бъде забранена от Сталин. Днес това заглавие е неприятно актуално и не само за положението на жената в обществото, а на отделния човек. Как отделният човек може да бъде унищожен от обществото около него
, поясни Тодоров. Стремежът на творческия екип е да накарат хората да мислят, да разбутват това, което им се случва, да искат да се борят. Надяваме се със самото заглавие да ги събудим за една борба със самите себе си, борба за развитие и на отделния човек, и на цялото общество към по-добро, добави той.
 
Опитваме се да бъдем оперен театър на 21-ви век, да представим операта не като музей на изкуството, а като нещо, което да ни учи днес на базата на опита на миналото. Вера Немирова, която е гениален режисьор, за наш късмет е успяла да намери идеалния начин да представи заглавието така, че да не се разбере в кое време се развива действието. Освен това Вера Немирова успя да накара всеки един от актьорите на сцената, които са великолепни певци, така да играят, че да покажат най-доброто. А знаем, че по принцип оперните певци а малко по-затворени в движенията. Дори в някои моменти човек остава с впечатлението, че гледа филм. Актьорите направо се раздадоха. Мария Цветкова по невероятен начин представя образа на Катерина.
По материали на БГНЕС.




Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна