Чрез снимков и видео материал галерия "Резонанс" в Пловдив ще покаже "100 пловдивски ателиета на 100 пловдивски художници". Проектът ще бъде представен в три етапа и ще пренесе 100 творби от 100 пловдивски ателиета на 100 пловдивски артиста в атмосферата на галерийното пространство. Това съобщи пред БТА артистичният директор на галерията Антония Димитрова.
Като допълнение към изложбата ще бъдат показани 100 колажни филма за 100 пловдивски художника.
В този първи етап на проекта ще участват 37 автори от Пловдив, обяви тя. Останалите до 100-те творци ще бъдат представени в галерийното пространство на "Резонанс" в следващите две години - 2017 и 2018 г.
Димитрова припомни, че галерия "Резонанс" инициира и реализира проекти във формат 100 още от своето създаване и те станаха неин запазен знак. Това ще продължи до 2019 година, когато Пловдив ще бъде Европейска столица на културата и когато ще бъдат експонирани 100 реплики на творбите на 100-те пловдивски художници заедно със 100-те колажни филма на 100-те пловдивски ателиета.
Всички етапи от работата по проекта ще бъдат заснети и ще се създаде филм от събитието. Така всички материали ще останат във времето и ще ни представят пред Европа и света, защото изложбата ще бъде пътуваща, коментира галеристката. По този начин проектът, освен локален и национален, по думите й ще получи и Европейски и международен отглас.
Пловдивското ателие като отворено пространство чрез този проект ще даде среща на пловдивските творци с европейската и глобална публика и ще защити европейските духовни ценности, каза още Антония Димитрова.
Още от времето на старите майстори на четката - Цанко Лавренов и Златю Бояджиев, на Слона и бохемата около него, Пловдивските ателиета са синоним на креативен дух. Те носят една специфична Пловдивска атмосфера и настроение, които са нарицателни за нашия град и неговата култура, добавя Димитрова. По думите й има много живот в тези неповторими духовни пространства на съмнения и разочарования, на търсене и намиране, на размисли и удовлетворение, на полутонове и нюанси, носещи белега на своето време.
В този проект ще отворим Пловдивските ателиета за зрителите и ценителите от целия Европейски свят и те ще се докоснат до Пловдивското съзидание и творческо сътворение, до Пловдивския дух, обясни галеристката.
Част от изложбата ще бъде и колекцията от четки и други инструменти, материализиращи съзидателния дух на всеки автор, инструменти, които съхраняват неговата творческа енергия в галерийното пространство.
В първия етап на проекта участват следните автори:
Ана Гребенарова, Албена Михайлова-Бенджи, Ален Роа, Атанас Хранов, Ателие Резонанс, Васил Маргаритов, Веско Велев, Георги Божилов-Слона, Георги Бояджиев-Бояджана, Димитър Киров, Димитър Кирчев, Димитър Воденичаров, Евелина Петкова, Емил Миразчиев, Иван Генов, Иван Тотев, Илиана Манукова, Кирила Георгиева, Кольо Карамфилов, Кольо Мишев, Лили Кючукова, Матей Матеев, Надя Генова, Николай Минчев, Николай Кучков, Николай Томов, Николай Маринов, Никола Певичаров, Огнян Читаков, Росица Кожухарова, Румен Жеков, Румен Манолов, Саркис Нерсесян, Свилен Костадинов, Стоян Куцев, Христо Николов, Тоню Цанев.