Сривът на свободното шенгенско пространство в Европа може да струва на Европейския съюз до 1,4 трлн. евро през следващото десетилетие, съобщава агенция Ройтерс, цитирайки изследване на германската фондация Bertelsmann. Проучването оценява, че при най-лошия сценарий, който включва обратно въвеждане на контрол на границите на ЕС, може да има повишение на цените на внос с 3-процентни пункта, като разходите на най-голямата икономика в региона - Германия биха могли да достигнат 235 млрд. евро между 2016 и 2025 година, докато тези на Франция да достигнат 244 млрд. евро.
Минималният негативен ефект в резултат на евентуално рухване на Шенген, според проучването, включва повишение на вносните цени с 1 процент, което би коствало на Европейския съюз около 470 млрд. евро в рамките на следващите десет години.
Според Bertelsmann разходите могат да достигнат дори 1,4 трлн. евро, или около 10% от БВП на 28-те страни - членки на ЕС в рамките на по-негативен сценарий.
Ако бъде възстановен граничният контрол в рамките на Европа, настоящият слаб икономически растеж ще се окаже под допълнителен натиск, посочи Аарт Де Гюс, президент на фондацията Bertelsmann.
Шенген беше създаден преди повече от 30 години и сега наброява 26 членове, от които 22 са членове на ЕС. Системата на свободно движение без граничен паспортен контрол обаче е подложена на силен натиск от средата на миналата година насам с оглед на наплива на мигранти, предимно от Близкия изток и Африка, влизащи Европа.
За да ограничат бежанската вълна, редица страни от шенгенското пространство въведоха през последните месеци отново граничен контрол, което от своя страна води до опасения, че цялата система може в скоро време да се срине.
Подчертавайки спешността на въпроса, германският вътрешен министър Томас де Мезиер заяви по обществена телевизия ARD, че страните - членки на ЕС, които в продължение на месеци остават на различни позиции за това как да се справят с мигрантската криза, трябва да се споразумеят за общ подход в рамките на следващите две седмици, ако искат да избегнат подобна съдба (на разпад на свободното шенгенско пространство).
Според Bertelsmann евентуален срив на Шенген ще увеличи и времето, което ще е необходимо за транспортиране на стоките през европейските граници, повишавайки и разходите на предприятията и на крайните потребители.
Проучването на фондацията, проведено от компанията Prognos AG, оценява, че минималните разходи за Германия и Франция в този случай ще бъдат съответно от 77 млрд. и от 80,5 млрд. евро за периода до 2025 година.
Евентуален разпад на Шенген ще доведе и до увеличаване на разходите за страните извън свободната гранична зона, което може да се отрази негативно дори за икономиките на САЩ и Китай през следващото десетилетие в размер съответно от 91 млрд. и от 280 млрд. евро, показват резултатите от проучването на Bertelsmann.