Висши представители от Европейския съюз предполагат, че Великобритания ще се откаже от Brexit, ако Съюзът направи предстоящите преговори по развода с Обединеното кралство колкото се може по-трудни, съобщава британското издание The Telegraph.
От своя страна британските власти се мъчат да попречат на европейското възприемане, че заемането на по-безкомпромисни позиции в преговорите ще принудят Великобритания да промени мнението си за напускане на блока.
Според The Telegraph тези предположения се подхранват от твърдата линия по въпросите за свободата на движение, която се споделя през последните седмици от Берлин, Париж и Брюксел.
Повече от петима висши представители на ЕС, интервюирани от The Telegraph тази седмица, изразиха съмнения, че Великобритания ще осъществи Brexit, след като страната се сблъска с "реалността на бюрократичния кошмар" и "лудия акт на икономическо самонараняване", когато бъдат стартиране преговорите по развода.
В тази връзка високопоставен британски представител, участващ в подготовката на предстоящите преговори, заяви, че елитът на ЕС изглежда си мисли, че играта е да ни накара да променим нашето решение.
Тази позиция кара британските представители да се мъчат да обяснят на европейските лидери колко е "опасна" играта, която подхващат и колко "малко вероятно" е тя да успее.
Друг британски официален източник с познания по предстоящите разговори добави, че съществува опасност, че позициите на ЕС в преговорите за Brexit вече стават "опасно втвърдени", дори още преди новият премиер на страната Тереза Мей да се позове на Член 50 от Европейския договор, даващ официален старт на преговорите по развода.
Изданието отбелязва, че има втвърдяване на позицията на Европа преди днешната среща на лидерите на останалите 27 страни - членки на ЕС в словашката столица Братислава, целяща да покаже, че единното и решително европейското бъдеще ще продължи без Великобритания.
Настроението е помрачено от председателя на Европейския съвет Доналд Туск, който в писмо от девет точки призова лидерите на ЕС да използват срещата на върха в Братислава, за да възстановят избледняващата вяра на гражданите в Европейския съюз. Доналд Туск настоя, че 27-те лидери трябва "да се придържат решително" към Европейския договор и по-специално по въпроса за свободното движение.
Ако направим това, няма да има място за съмнение, че това е нещо добро, за да бъдеш член на Европейския съюз, написа той.
Изборът на ЕС за водещи преговарящи по въпроса за Brexit - френския финансов експерт Мишел Барние от страна на Европейската комисия и Ги Верхофстад, бивш белгийски премиер и архифедералист от страна на Европейския парламент, се възприемат като ясен знак за решимостта на ЕС да отстоява постигането на твърдо споразумение.
В четвъртък бившият председател на Европейския съвет - Херман Ван Ромпой описа двамата преговарящи като "много, много трудни и неотстъпчиви" и предупреди, че за Великобритания предстоят "тежки" преговори.
В Европейския парламент, който ще трябва в последствие да ратифицира всяко едно постигнато споразумение, настроението срещу Великобритания се влоши допълнително през настоящата седмица след лични атаки срещу Ги Верхофстад от страна на бившия лидер на UKIP Найджъл Фараж и от британският министър по въпросите за Brexit Дейвид Дейвис.
Дейвис беше цитиран да определя неговия бъдещ събеседник в преговорния процес като "Сатана", докато Фараж, който е от много време трън в очите на проевропейските евродепутати, определи Верхофстад като "фанатик" и неговото назначение като "обявяване на война" при предстоящите преговори.
Може би имаше времена, когато това не би могло да бъде толкова неприятно, отбеляза източник, близък до Ги Верхофстад, но когато британският министър, отговарящ за Brexit, говори за главния европейски преговарящ като за сатана, какъв отговор наистина очаква Великобритания.
Тези настроения бяха потвърдени и от Буркхард Балц, германски евродепутат, чиято водеща роля в комисията по икономическите и парични въпроси на Европейския парламент го прави доста влиятелна фигура по въпросите за регулиране на финансовите услуги. Той каза, че Великобритания не трябва да подценява решимостта на останалата част от Европа да лиши Обединеното кралство от неговите европейски финансови права.
Балц също така предупреди, че Европа ще трябва да понесе икономическа болка, за да защити своите основни принципи и че е пресилена вярата сред привържениците на Brexit, че може да последва съществено отслабване на търсенето на стоки и услуги, предлагани от германските и френските износители.