Американците отправиха ясно послание към новоизбрания президент Доналд Тръмп: Спри да отправяш послания през профила си в Туитър!
Според съвместно проучване на "Уолстрийт Джърнъл" и на "Ен Би Си нюз", мнозинството американци вярват, че е лоша идея използването на Туитър за отправяне на политически и икономически послания от страна на Тръмп.
Около 69% от анкетираните са изразили съгласие с мнението, че използването на Туитър от новия президент е лоша идея, тъй като подобни мигновени съобщения могат да имат неочаквано сериозно последици без те да бъдат внимателно обяснени и защитени.
Трябва да се отбележи, че подобни отрицателни мнения относно любимия социален медиен инструмент на Доналд Тръмп не зависят от съответните партийни симпатии. Сред анкетираните републиканци 47% считат, че използването на неговия акаунт в Туитър за отправяне на послания е нещо лошо, докато 46% смятат, че е добро. Две трети от независимите и цели 89% от симпатизантите на Демократическата партия също считат подобен прийом за нещо лошо.
В навечерието на встъпването му в длъжност, Тръмп се оказва и най-малко популярният новоизбран президент на САЩ през последните десетилетия, показват резултати от същото проучване на "Уолстрийт Джърнъл" и на "Ен Би Си нюз".
Поведението на Доналд Тръмп през последния месец по-скоро е навредило, отколкото е спомогнало за доверието към него, като все по-голям дял от американците не одобряват как той е започнал да осъществява преходния период за смяна на администрацията в Белия дом. Очаква се в петък (20-и януари) той да положи клетва като нов държавен глава с най-ниска популярност от поне едно поколение насам.
Докато повечето нови президенти в САЩ са се радвали на добра двупартийна воля в началото на техния управленски мандат, последната анкета показва, че Тръмп няма да получи т.нар. "меден месец" от настоящата силно поляризирана политическа среда. Близо 48% от американците отбелязват, че те гледат на новия президент в отрицателна светлина, докато едва 38% - в благоприятна светлина. Сред републиканците обаче, само 10% го виждат в отрицателна светлина, докато негативното мнение за него от страна на демократите достига цели 85 на сто.
В края на изборите и особено в началото на новата администрация обикновено е време за поне временно обединение на нацията, посочи Фред Янг - демократически социолог, който проведе последното изследване заедно с републиканеца Бил Макълнтръф. Доналд Тръмп наследява една нация, която остава вътрешно дълбоко разделена и с въпроси за това, дали новият президент има уменията и темперамента да я води, допълни той.