Организацията за икономическо сътрудничество и развитие повиши своите прогнози за растежа на световната икономика и в частност на еврозоната през настоящата година, като в същото време намали прогнозата си за икономическия растеж на САЩ и призова ЕЦБ да прекрати покупките на облигации през 2018 година и да повиши една от основните си лихвени ставки до края на следващата година.
В своя последен доклад ОИСР очаква разширяване на световната икономика с 3,5% през 2017 година след растеж с 3,0% през миналата година и предходна прогноза, направена през март, за повишение на глобалния БВП с 3,3 на сто.
Базираната в Париж организация повиши и своите прогнози за икономическия растеж в еврозоната през настоящата и през следващата година до 1,8% от прогноза през март за по-сдържан растеж в двугодишен план с по 1,6 на сто.
В същото време обаче ОИСР направи доста сериозна низходяща ревизия на прогнозите си за растежа на икономиката на САЩ до 2,1% за тази година (от 2,4% прогноза през март) и до 2,4% през 2018-а (от 2,8% през март), отбелязвайки, че стимулиращите мерки, които се очакваха от страна на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, вероятно ще бъде приложени по-късно от първоначално планираното. Базираната в Париж организация визира отлагане във времето на обещаната от Тръмп голяма по размер инвестиционна програма за инфраструктура, както и мащабно намаляване на данъците.
ОИСР също така смята, че Европейската централна банка ще трябва да прекрати програмата си за "количествени улеснения" (покупките на облигации) през 2018 година и би трябвало да повиши една от ключовите си лихвени ставки до края на следващата година. С оглед на прогнозираното бавно повишаване на основната инфлация в еврозоната към целевото ниво от малко под 2% до края на 2018 година, ЕЦБ би трябвало постепенно да намали покупките на активи през следващата година. Инфлационните развития също така оправдават постепенно излизане от политиката на отрицателни лихви, като в частност отрицателната депозитна лихва може да бъде повишена до края на следващата година, за да може ЕЦБ да направи отново симетричен своя коридор на основните лихвени ставки, се посочва в доклада. Трябва да се има предвид, че на този етап депозитната лихва на ЕЦБ е на ниво от -0,4%, докато основната репо лихва е нулева (0,0%), а маргиналата заемна лихва е на ниво от +0,25%.
Тези коментари на ОИСР са факт преди утрешното редовно заседание на ЕЦБ, което ще се проведе в Талин, Естония и на което се очаква централните банкери да изразят по-голям оптимизъм относно икономическия растеж на еврозоната. Има известни спекулации, че на 8-и юни ЕЦБ може да направи промени и в досегашния си ангажимент относно бъдещата парична и лихвена политика, според който ключовите лихвени ставки ще останат в настоящите или в по-ниски нива за продължителен период и далеч след края на програмата за "количествени улеснения", която на този етап трябва да продължи поне до декември 2017 година. Предполага се, че може да бъде премахната фразата за евентуално по-нататъшно понижение на лихвените ставки, ако това е необходимо.
ОИСР направи възходяща ревизия и на своите мартенски прогнози за икономическия растеж през настоящата година в Япония (до 1,4% от 1,2%) и в Китай (до 6,6% от 6,5%), като очаква по-добро представяне на китайската икономика и през 2018-а година (растеж на китайския БВП с 6,4% вместо с 6,3%).
Въпреки че близкосрочните перспективи за икономическия растеж в световен план се подобряват, ОИСР допълни, че инвестиционните разходи вероятно ще бъдат прекалено слаби, за да спомогнат за бърз растеж на производителността – фактор, който ще ограничи нарастването на заплащането на труда въпреки спадащите нива на безработица. Базираната в Париж организация също така вярва, че финансовите пазари очакват дори още по-добро представяне на световната икономика, отколкото това е възможно, повишавайки по този начин рисковете за рязко отстъпление назад на цените на финансовите активи, което пък може да попречи на растежа на глобалната икономика.
Смятаме че финансовите пазари продължават да губят своята връзка със състоянието на реалната икономика, отбеляза Катрин Ман – главен икономисти на ОИСР. Тя също така подчерта, че според ОИСР има нарастващи рискове, свързани с жилищните пазари, тъй като цените в някои държави вече са нараснали до нивата, които в миналото предхождаха спукването на жилищния ценови балон.