Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разкриване на 156 хиляди работни места в САЩ през август и повишаване на нивото на безработица до 4,4%

Снимка: ЕПА/БГНЕС

През август новоразкритите работни места в САЩ се повишиха по-слабо от очакваното, докато нивото на безработица нарасна до 4,4% от 16-годишното дъно от 4,3%, достигнато през месеците май и юли.

Американската икономика (извън селскостопанския сектор) генерира през август 156 000 нови работни места – далеч под средните прогнози за 180 000, показват данни на Министерството на труда. В същото време данните за предходните два месеца претърпяха сумарна низходяща ревизия от цели 41 000, като тези за юни бяха ревизирани надолу до 210 000 (от предишна оценка за 231 000), докато тези за юли – надолу до 189 000 (при предишна оценка за 209 000).

По този начин растежът на заетостта през август се оказа под средномесечните 176 000 новоразкрити работни места за настоящата година, като по-слабите данни вероятно се дължат и на някои типични за летния сезон фактори, както и на все по-голямата оскъдица за намиране на квалифициран персонал. През последните няколко години този тип данни за месец август почти винаги се оказват доста по-слаби от очаквано, след което обаче биват ревизирани силно във възходяща посока.

В същото време нивото безработицата в САЩ се повиши до 4,4% при очаквания за стабилизация в 16-годишното дъно от 4,3%, достигнато през месеците май и юли (най-ниското ниво на американската безработица от май 2001 година насам). Трябва да се има предвид, че делът на американците, търсещи работа, или т.нар. "норма на заетост", остана на юлското ниво от 62,9% и все още е недалеч от 40-годишното дъно от 62,4%, достигнато през септември 2015 година (най-ниско ниво от 1977 година).

От Департамента по труда посочиха, че днешният доклад не е бил повлиян от ураганът "Харви", който нанесе огромни щети в Тексас, тъй като ужасното природно бедствие се стовари след периода, в който са били събрани съответните данни. Според икономисти, "Харви" може да навреди на данните за заетостта в септемврийския доклад, ако огромните наводнения продължават на нанасят сериозно щети за по продължителен период от време.

През август частният сектор на американската икономика генерира 165 000 нови работни места, в държавния сектор бяха съкратени 9000 нови служители, докато заетостта в промишления сектор се повиши с цели 36 000, в строителството - с 28 000, а в сферата на услугите - 95 000.

Въпреки по-слабите от очакваното данни за август, трудовият пазар в САЩ се намира все по-близо до постигане т.нар. "пълна заетост", или моментът, когато фактически всички търсещи работа ще успят да си намерят. В същото време обаче темпото на растеж на средното часово заплащане продължава да бъде относително сдържано.

Средното почасово заплащане на труда в САЩ се повиши през август с едва 3 цента спрямо юли (или с 0,11% при очаквания за повишение с 0,2%), достигайки 26,39 долара на час и нарастна на годишна база за пети пореден месец с 2,5 на сто. Продължителността на средната работна седмица пък се понижи до 34,4 часа, докато прогнозите бяха за запазване на юлското ниво от 34,5 часа.

Днешният макар и по-слаб растеж на заетостта сякаш е повече от достатъчен, за да накара Федералният резерв да обяви в скоро време плановете си за постепенно намаляване на огромния си финансов баланс от 4,2 трлн. долара, натрупан посредством серията стимулиращи програми за покупки на активи през годините след световната финансова и икономическа криза.

Продължаващият анемичен растеж на заплащането на труда обаче се очаква да направи членовете на Централната банка на САЩ по-предпазливи относно още едно повишаване на федералната фондова лихва до края на настоящата година.

Фючърсите на федералната фондова лихва, търгувани на паричните пазари, вече оценяват на едва 36% вероятността за трето повишение на лихвените ставки от страна на Фед до края на годината, след като преди днешния доклад тази вероятност се оценяваше на около 42 на сто.

Поради това не е изненада, че щатският долар се оказва под по-силен натиск от продажби, но само като първоначална реакция на днешния по-слаб доклад на Департамента по труда.

Еврото поскъпна рязко до 1,1979 долара, след което обаче бяха заличени всички негови печалби и то върна обратно към и дори под 1,1900 нивото, тъй като нарастват притесненията, че на предстоящото следващия четвъртък (7-и септември) заседанието на ЕЦБ ще бъде изразено известно притеснение относно солидното поскъпване на еврото с над 13% спрямо долара в рамките на настоящата година. Негативно влияние върху еврото (въпреки слабия доклад за заетостта в САЩ) оказва и информация на агенция Блумбърг, според която ЕЦБ може и да не бъде готова с крайното си решение по отношение на бъдещето на програмата за "количествени улеснения" до последното за годината заседание през декември.

В същото време обаче британската лира поскъпва с 0,45% към двуседмичен връх от 1,2995 долара, като паундът продължава да намира подкрепа от днешно изненадващо добро проучване на агенция Markit за промишлената активност във Великобритания през август.

Спрямо японската йена и швейцарския франк, щатският долар се търгува почти без съществена промяна съответно към 109,90 йени и към 0,9585 франка.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна