Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) прогнозира по-нататъшно ускоряване на растежа на икономиката в световен план през следващата година, но в същото време отбеляза, че все още не е гарантиран силен всеобхватен и устойчив растеж.
Глобалният икономически подем може да се окаже краткотраен, ако отделните правителства не увеличат разходите за различни проекти, което би повишило производителността и ако те не осъществяват необходимите реформи, отнасящи си до наследството от последната финансовата криза, включително и проблемите с т.нар. "зомби" фирми, се посочва в оповестения в сряда последен тримесечен доклад на ОИСР, озаглавен "Междинни икономически перспективи".
ОИСР продължава да очаква разширяване на световната икономика с 3,5% през 2017 година след растеж с 3,1% през миналата година, потвърждавайки своите оценки, направени в предишния доклад през юни. За 2018-а година базираната в Париж организация предвижда ускоряване на икономическия растеж в световен план с 3,7% спрямо юнска прогноза за експанзия от 3,6 на сто, залагайки на подобряване на индустриалното производство и на търговията, както и на по-нататъшно ускоряване на технологичните разходи.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие остави без промяна своята прогноза за растежа в САЩ, след като през юни тя беше ревизиран до растеж с 2,1% през тази година (под мартенска прогноза за растеж с 2,4%) и до 2,4% през 2018-а година (от 2,8% през март). Според новия доклад, икономическият растеж в САЩ ще бъде подкрепен от по-силни потребителски разходи и бизнес инвестиции.
В същото време ОИСР повиши очакванията си за икономическия растеж в еврозоната до 1,6% през 2017-а година (от 1,4% през юни) и до 1,9% през следващата година (от 1,8% преди три месеца), цитирайки по-добрата икономическа експанзия в Германия, Франция и Италия. Според новите прогнози БВП на Германия ще нарасне с 2,2% през тази и с 2,1% през следващата година (спрямо юнски оценки за растеж от 2 на сто и през двете години). Френската икономика пък ще нарасне с 1,7% през тази година (солидна ревизия от предишна оценка за повишение с едва 1,3%) и с 1,7% през 2018-а година (спрямо 1,5% през юни), докато икономиката на Италия се очаква да нарасне с 1,4% през 2017-а и с 1,2% през следващата година (доста над предишна оценка за анемичен растеж съответно с 1,% и с 0,8%).
Негативният ефект от неотдавнашното поскъпване на еврото върху бизнес активността в региона се очаква да бъде умерен, посочи ОИСР.
Базираната в Париж организация остави без промяна своите прогнози за забавяне на икономическата експанзия в Обединеното кралство от 1,8% през миналата година до 1,6% през тази и до 1,0% през следващата година, визирайки продължаващата несигурност относно изхода на преговорите за напускане на Европейския съюз.
ОИСР повиши с по 0,2% прогнозите си за икономическия растеж на Япония и на Китай за настоящата година, съответно до 1,6% и до 6,8% и за следващата година, съответно до 1,2% и до 6,6 на сто.
Новите прогнози идват в момент, когато водещите централни банки като Фед, ЕЦБ и АЦБ се подготвят за постепенно изтегляне от техните стимулиращи политики. Докато централните банки прекараха последните девет години в подкрепа на икономическия растеж и на търсенето, ОИСР отбелязва, че сега вниманието трябва да се насочи към политики, които увеличават предлагането, или капацитетът на съответната икономика да произвежда стоки и услуги.
Искаме да насърчим политиците да предприемат необходимите реформи, за да се гарантира, че растежът на производителността ще бъде по-стабилен, посочи Катерлин Ман, главен икономист на ОИСР.
Г-жа Ман отбеляза, че сега централните банки трябва да се концентрират върху постигането на финансова стабилност. Тя също така отбеляза, че инвеститорите може би поемат твърде големи рискове, включително и по отношение на цените на акциите, които са относително високи спрямо очакваните печалби на съответните компании.
ОИСР предупреди, че предстоящото редуциране на огромните портфейли от активи, придобити от централните банки след финансовата криза, представлява значително предизвикателство. За да се сведе до минимум нестабилността на финансовите пазари и евентуалния негативен заразен ефект в глобален план, централните банки трябва да изберат да понижават активите си постепенно и по предвидим начин, се посочва в последния доклад на организацията.
Базираният в Париж "мозъчен тръст" подчерта, че промяната на центъра на вниманието от страна на централните банки не означава, че е завършена работата за стимулиране на икономическия растеж. Отговорността за това обаче би трябвало да се прехвърли на политиците. В допълнение към инвестиционните разходи за образование и инфраструктура, които биха увеличили производителността в дългосрочен план, ОИСР смята, че е време да се приемат и нови закони, за да се насърчи динамизмът при включването на правила, които да улеснят закриването на т.нар. "зомби" фирми.